avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie intreaga conducere Asociatie Propr. ! De ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie intreaga conducere Asociatie Propr. ! De organizat Adunare Generala ??

Buna ziua,

Daca presedintele, administratorul si cenzorul si-au dat demisia, iar presedintele exercita, in continuare, de 2 ani, functia de presedinte demisionar-interimar :
* este obligatoriu sa se organizeze Adunare Generala ?
* este obligatoriu sa se emita o noua Sentinta judecatoreasca de Infiintare ?
* se vor actualiza facturile cu furnizorii ???

Va multumesc mult pentru raspuns la aceasta dilema care dureaza de 2 ani !!!
Numai bine.


Cel mai recent răspuns: Loreleybc57 , utilizator 09:39, 4 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și membri comitetului executiv unde sunt ? Sau este vorba despre o asociație de proprietari înființată pentru un condominiu cu mai puțin de 10 unități de proprietate imobiliară ?

Da, trebuia să se organizeze o adunare generală în conformitate cu dispozițiile art. 56 alin. 2 din legea nr. 196/2018.

Reveniți cu precizări vă rog !

Loreleybc57 a scris:

Buna ziua,

Daca presedintele, administratorul si cenzorul si-au dat demisia, iar presedintele exercita, in continuare, de 2 ani, functia de presedinte demisionar-interimar :
* este obligatoriu sa se organizeze Adunare Generala ?
* este obligatoriu sa se emita o noua Sentinta judecatoreasca de Infiintare ?
* se vor actualiza facturile cu furnizorii ???

Va multumesc mult pentru raspuns la aceasta dilema care dureaza de 2 ani !!!
Numai bine.




Ultima modificare: Duminică, 31 Martie 2024
robert1958, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Organizati de urgenta AG, mai ales pentru alegerea administratorului. Cine o sa va faca actele?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Administratorul nu se alege, e un angajat.

vali m a scris:

Organizati de urgenta AG, mai ales pentru alegerea administratorului. Cine o sa va faca actele?

Va multumesc mult pentru raspuns !

Membrii comitetului executiv dorm in papuci, de cand au fost alesi ! Ei nu stiu nici macar ce reprezinta coloanele de pe listele de plata : cc inseamna COTA INDIVIZA, de ex. ; ei nu stiu ca apa citita de furnizor trebuie « sa bata » cu apa citita la fiecare apometru de pe casa scarii + diferente, etc, etc !! Sau, daca presedintele a consumat X mc, el nu trebuie sa apara cu X – 7 mc …. Pentru ca a fost si aceasta situatie : cand presedintele s-a scazut cu 1, 4 si chiar 7 mc de apa !!

Daca am incercat sa le explic celor din scara, … babeste, ca suntem furati la propriu (lista de plata difera față de documentele legate de consumurile noastre !), bietii oameni nu inteleg NIMIC si spun, … elegant, ca sunt batrani sau, mai grav, ca nu-i intereseaza ! Deci, nu sunt cooperanti, desi ce fac este spre binele lor !!!

Suntem o asociatie de proprietari cu o singura scara unde presedintele demisionar-interimar face legea … si teroarea ! La inceputul lunii martie 2024 a avut loc o caricatura de Adunare Generala si presedintele era beat-turta ! Abia se tinea pe picioare, abia vorbea !
I s-a ceut Sentinta de infiintare de cand a aparut un nou administrator dar presedintele nu a fost capabil sa dovedeasca legalitatea asociatiei !

Daca este obligatoriu de organizat Adunare Generala, fiind o alta administratie :
- se reiau formalitatile la Judecatorie ? = alta Sentinta de infiintare ??
- facturile cu furnizorii trebuie re-innoite, cu noua structura organizatorica ??

Cam atat, deocamdata si sper ca am fost, cât de cât, clara.
Toate bune.
Buna ziua,

Administratorul a fost instalat, ABUZIV !!! de către președintele demisionar-interimar și ne-am trezit cu administratorul în … ogradă, fara a se organiza Adunare Generala pentru ca proprietarii să fie informați și să-și dea acordul pentru noua formula de administrare !
În aceste condiții, acest administrator funcționează ILEGAL !! ????

Da, am inteles ca este obligatoriu sa se organizeze Adunare Generala !!

Dar repet nelămuririle :

* este obligatoriu sa se emita o noua Sentinta judecatoreasca de Infiintare, cu noua administrație ???
* se vor actualiza facturile cu furnizorii, cu noua administrație ???

Vă mulțumesc pentru răspuns !
Numai bine.

Alte discuții în legătură

Asociatie forma1 forma1 Buna ziua cind renunt sa mai fi Presedinte al Asociatie de propretar ce demersuri trebe sa faci ??Multumesc (vezi toată discuția)
Presedintele a demisionat georgeiuly georgeiuly Presedintele a demisionat si nici un proprietar nu vrea sa fie presedinte. Eu doresc sa vand apartamentul si nu are cine semna adeverinta de la asociatie, ca ... (vezi toată discuția)
In ce conditii poate fi inlocuit un membru al comitetului executiv ... Vali P. Vali P. In ce conditii poate fi inlocuit un membru al comitetului executiv care tocmai a fost ales acum 2 luni? Daca de exemplu si-ar fi dat demisia sau ar fi fost ... (vezi toată discuția)