Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe somatie de plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe somatie de plata

Cu cat se timbreaza somatia de plata in ceea ce priveste timbrul judiciar?poate ma ajuta cineva....merci
0.3 lei
taxa pt somatie este de 40lei si se plateste la cec in contul judecatoriei la care depui somatia , iar timbrul este de 0.3 lei.
pentru a depune ai nevoie si de imputernicire din partea firmei. si logic BI/CI la tine .
va multumesc pt ajutor, dar mi-ar trebui si actul legislativ care prevedere ca timbrul judiciar este de 0,30 RON. Mi-a fost anulata o cerere pt timbraj necorespunzator , adica in functie de valoarea creantei ( cf dreptului comun ).
Unele instante solicita timbru judiciar la valoare: Botosani, suceava, Braila.
in mod normal se timbreaza la 0,15 ca simpla cerere, vezi legea 174 daca nu ma insel, ai cu taxele de timbru.
Totul e chestie de interpretare.
Unele instante solicita timbru judiciar la valoare: Botosani, suceava, Braila.
in mod normal se timbreaza la 0,15 ca simpla cerere, vezi legea 174 daca nu ma insel, aia cu taxele de timbru.
Totul e chestie de interpretare.