avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe somatie de plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe somatie de plata

Cu cat se timbreaza somatia de plata in ceea ce priveste timbrul judiciar?poate ma ajuta cineva....merci
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 20:43, 1 Noiembrie 2006
0.3 lei
taxa pt somatie este de 40lei si se plateste la cec in contul judecatoriei la care depui somatia , iar timbrul este de 0.3 lei.
pentru a depune ai nevoie si de imputernicire din partea firmei. si logic BI/CI la tine .
va multumesc pt ajutor, dar mi-ar trebui si actul legislativ care prevedere ca timbrul judiciar este de 0,30 RON. Mi-a fost anulata o cerere pt timbraj necorespunzator , adica in functie de valoarea creantei ( cf dreptului comun ).
Unele instante solicita timbru judiciar la valoare: Botosani, suceava, Braila.
in mod normal se timbreaza la 0,15 ca simpla cerere, vezi legea 174 daca nu ma insel, ai cu taxele de timbru.
Totul e chestie de interpretare.
Unele instante solicita timbru judiciar la valoare: Botosani, suceava, Braila.
in mod normal se timbreaza la 0,15 ca simpla cerere, vezi legea 174 daca nu ma insel, aia cu taxele de timbru.
Totul e chestie de interpretare.

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru - somatie de plata...va rooooog mult! dumitrapetruta dumitrapetruta cum se plateste sau se calculeaza taxa de timbru.....este fixa sau este la valoare#-o! in legislatie unde pot sa caut in afara de 5/2001 sau 146/1997.... ca ... (vezi toată discuția)
Cum ar fi corect ??? julien_slbz julien_slbz Pt somatia de plata se achita taxa de 39 lei...asta e clar... Dar pt timbrul judiciar ?? se aplica art. 3 alin 1 sau art. 3 alin 2 din OG 32/95 ? Intreb ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru clau1980 clau1980 Am doua B.O. emise la o factura si as vrea sa stiu daca pot depune o singura actiune si care este taxa judiciara de timbru pt. investire a B.O. cu formula ... (vezi toată discuția)