Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de somaj este de 9 luni ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de somaj este de 9 luni ?

Buna ziua
In data de 18 ianuarie am primit si eu somajul si Carnetul De Evidenta. Azi am fost sa puna stampila. Cand am ajuns acasa, m-am uitat la stampila si am observat ca la:
Data incetarii/suspendarii dreptului de indemnizatie de somaj, este scris 18.10.2010.. Am facut repede un calcul, ceea ce inseamna ca perioada de somaj este de 9 luni. Periada de somaj este de 9 luni?
Depinde de vechimea in munca:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
pneagu a scris:

Depinde de vechimea in munca:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Lucrez din anul 1996, deci am peste 10 ani in cartea de munca. Atunci de ce au pus numai 9 luni?
palm, utilizator
Urmareste daca activitatea este toata inregistrata in cartea de munca, scade eventuale intreruperi in care nu s-a platit cotizatia si, cel mai sigur, merigi la AJOFM si cere explicatii.
Contractul a fost cu norma intraga?
ContSters42179, utilizator
Revin cu aceasta problema. Astazi am fost si am intrebat din ce cauza inceteaza dupa 9 lnui somajul. Dansul a zis, ca nu am avut continuitate incepand din 2000, am avut intreruperi.
Haideti sa va spun ce am in cartea de munca:
1. 1996-2006 martie (in 1998 armata) - la o unitate cu norma intreaga.
2. Dupa 15 zile intrerupere pana-n 2006 august alta unitate.
3. Cateva zile intrerupere, pana la data de 2008 aprilie
4. Cateva zile intrerupere pana dupa care pana la 2008 august.
5. Cateva zile intrerupere, care pana 2008 decembrie.
Dupa asta nu am lucarat pana'n august 2009. Dupa care am lucrat la ofirma 3 luni (2009 sept. - 2009 .dec.) pana a avenit periada de iarna si ma tirmis in somaj.

Am fost angajat la fiecare loc de munca cu norma intreaga.

Dupõa aceasta situati nu primesc somaj numai pe 9 luni?
Multumesc pt. raspunsuri.
palm, utilizator
Nu conteaza intreruperile ci daca perioadele lucrate, adunate, fac minim 10 ani.