Filtrează articole după
Explicăm Legislația
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aș dori să vând o casă unei nepoate, cu condiția ca ea ...

Am o întrebare, vă rog. Aș dori să vând o casă unei nepoate, cu condiția ca ea să aibă grijă de tatăl meu cât timp acesta va fi în viață. O clauză care să stipuleze că nepoata va fi responsabilă pentru toate cheltuielile necesare întreținerii tatălui meu. Este posibil să procedez astfel, vă rog? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Simz , utilizator 22:00, 29 August 2025
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
este posibil. Contractul nu e de vanzare , ci de intretinere. Ce trebuie exact sa faca, pe cine sa ingrijeasca etc, sa scrieti in contract.
Ultima modificare: Miercuri, 27 August 2025
gi-jane2, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns.

gi-jane2 a scris:

este posibil. Contractul nu e de vanzare , ci de intretinere. Ce trebuie exact sa faca, pe cine sa ingrijeasca etc, sa scrieti in contract.

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este bine sa enumerati toate indatoririle, cum sa se realizeze, care usnt cazurile de neindeplinire obligatii, ce efecte produc, ce bani se returneaza si pentru ce, pana unde merge intretinerea (nu mereu se poate asigura orice situatie medicala apare, de exemplu). Trebuie ca tatal sa fie de acord, unde mentionati, ce efecte sunt daca nu este de acord etc.
Daca tatal dvs. locuieste in acea casa, trebuie sa prevedeti si dreptul de uzufruct
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.

Alte discuții în legătură

Poate fi modificat /se poate renunta la un act de vanzare-cumpărare, de către titular? ZBIRLEA GEORGIANA ZBIRLEA GEORGIANA Nasa mea (94 ani), neavând alte rude decat: sora, nepoata (mama mea), a făcut act de vanzare-cumpărare, mamei mele/nepoata ei, cu uzufruct. In contract : ... (vezi toată discuția)
Donatie sau vanzare-cumparare? mraicu2004 mraicu2004 Va supun atentiei urmatoarea problema a unei rude apropiate: In urma decesului sotului, a ramas un apartament(dobandit de ambii soti in timpul casatoriei). ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare sau contract de intretinere?! ancabyby ancabyby Buna seara, M-ar interesa sa-mi spuneti ce este mai avantajos: Contract vanzare-cumparare sau contract de intretinere? 2 persoane in varsta sot si ... (vezi toată discuția)