Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Competenta teritoriala (lipsa ei, mai exact) nu se ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Competenta teritoriala (lipsa ei, mai exact) nu se constata de catre instanta inaintea altor cereri (amanare, perimare, etc.?)

Speta este urmatoarea: proces verbal de contraventie, incheiat de agent constatator pe raza jud. Salaj unui conducator din jud.Satu Mare. Acesta din urma depune plangere la Judecatoria Satu Mare(care nu are competenta).La primul termen, instanta dispune suspendarea cauzei in baza art. 242 C.proc. civ, partile lipsind la apel si nefiind solicitata judecarea in lipsa. Ulterior, repune cauza pe rol in vederea perimarii.

Nu trebuia instanta sa invoce lipsa competentei si sa trimita dosarul cauzei la instanta competenta, inaintea oricaror proceduri?

Multumesc.
Intr-adevar, exceptia necompetentei trebuia sa se ia in condiderare inaintea efectuarii altor acte de procedura.
consider ca instanta a procedat corect
exceptia necompetentei teritoriale trebuia pusa in discutia partilor, or daca acestea au lipsit....si nici nu a fost solicitata jud in lipsa normal ca instanta a suspendat,
daca petentul era interesat avea timp 1 an sa formuleze cerere de repunere a cauzei pe rol
nu.. competenta teritoriala este relativa, spre deosebire de cea materiala care este absoluta
Este vorba despre competenta teritoriala exclusiva , in cazul contraventiilor ... prin urmare, instanta trebuia sa se sesizeze din oficiu daca este sau nu c mpetenta.
freeelis a scris:

Este vorba despre competenta teritoriala exclusiva , in cazul contraventiilor ... prin urmare, instanta trebuia sa se sesizeze din oficiu daca este sau nu c mpetenta.

De acord, insa inaintea solutionarii oricarei exceptii instanta trebuie sa aiba cu cine sa stea de vorba, inaintea cui sa puna in discutie exceptiile. Daca partile lipsesc mi se pare firesc sa opereze suspendarea.