avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UGENT - Apartament scos la licitatie desi este doar in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UGENT - Apartament scos la licitatie desi este doar in parte proprietatea debitorului

Buna ziua pe scurt soramea mea fara stirea mea avea un credit de nevoi personale fara ipoteca si fara garantii.
Amandoua suntem propietare pe apartament
A fost data de catre banca in judecata si sa scos apartamentul la licitatie.
La prima licitatie nu sa prezentat nimeni, mi sa spus ca nu sunt licitatori si m-am trezit la usa cu un nou propietar.
Spuneti-mi va rog mult daca eu acuma merg la banca si depun datoria surorii mele de care eu nu stiam am sanse sa raman cu apartamentul????????????????
sa nu mai aiba dreptul cel care a castigat licitatia?


va multumesc astept raspuns urgent
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2010
Alina_Meli, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:40, 12 Martie 2010
un pic mai clar, va rog

dvs spuneti ca sunteti coproprietara pe acel apartament?
figurati in actele de proprietate?
pentru ca daca e asa, puteti sa solicitati, pe calea contestattiei la executare (daca mai sunteti in termenul de 15 zile) anularea actelor de executare ( inclusiv procesul verbal de licitatie si actul de adjudecare) facute cu incalcarea dreptului dvs de proprietate, fie sa mergeti pe dreptul comun.

plata datoriilor catre banca nu mai este posibila, in situatia acoperirii acestora din pretul depus de adjudecatar

distinct de actiunile civile puteti formula o plangere penala cel putin pentru neglijenta in serviciu a executorului bancar
da exact sunt coproprietara
in 26 februarie a fost licitatia
mai sunteti inca termen..
avocat va trebuie si succes
va multumesc frumos
Nu iesiti din imobil !
Angajati-va URGENT un avocat BUN in executarea silita (si nu numai!).
In mod normal imobilul nu putea fi executat in conditiile prezentate!
Plangere penala ptr. executorul judecatoresc. (numai daca avea informatii certe , clare ca ap. era in coproprietate!)

Numai daca iesiti de buna voie din casa, proprietarul adjudecatar va putea intra in imobilul dvs. la momentul de fata. Se va indrepta impotriva celor din imobil printr-o actiune in evacuare. Pana atunci...repede la un avocat si mult succes!!!
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2010
DanyD, utilizator

Alte discuții în legătură

Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. bunica ... annnamm annnamm Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. Bunica mea are apartament, propietare privata. Mama este mostenitor. Executorul a intrat peste bunica ... (vezi toată discuția)
Execuate silita razmerita razmerita Daca am primit somatia de evacuare investita cu formula executorie la cererea adjudecatarului, fara sa fiu anuntat de aceasta investire, pot sa ma apar? (vezi toată discuția)
Restante, executare daniela_c1969 daniela_c1969 Buna ziua Sunt presedinte la asociatia de proprietari si ma confrunt cu o problema. Am avut un vecin care a plecat din tara, a acumulat circa 14500 lei ... (vezi toată discuția)