Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UGENT - Apartament scos la licitatie desi este doar in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UGENT - Apartament scos la licitatie desi este doar in parte proprietatea debitorului

Buna ziua pe scurt soramea mea fara stirea mea avea un credit de nevoi personale fara ipoteca si fara garantii.
Amandoua suntem propietare pe apartament
A fost data de catre banca in judecata si sa scos apartamentul la licitatie.
La prima licitatie nu sa prezentat nimeni, mi sa spus ca nu sunt licitatori si m-am trezit la usa cu un nou propietar.
Spuneti-mi va rog mult daca eu acuma merg la banca si depun datoria surorii mele de care eu nu stiam am sanse sa raman cu apartamentul????????????????
sa nu mai aiba dreptul cel care a castigat licitatia?

va multumesc astept raspuns urgent
Alina_Meli, utilizator
un pic mai clar, va rog

dvs spuneti ca sunteti coproprietara pe acel apartament?
figurati in actele de proprietate?
pentru ca daca e asa, puteti sa solicitati, pe calea contestattiei la executare (daca mai sunteti in termenul de 15 zile) anularea actelor de executare ( inclusiv procesul verbal de licitatie si actul de adjudecare) facute cu incalcarea dreptului dvs de proprietate, fie sa mergeti pe dreptul comun.

plata datoriilor catre banca nu mai este posibila, in situatia acoperirii acestora din pretul depus de adjudecatar

distinct de actiunile civile puteti formula o plangere penala cel putin pentru neglijenta in serviciu a executorului bancar
da exact sunt coproprietara
in 26 februarie a fost licitatia
mai sunteti inca termen..
avocat va trebuie si succes
va multumesc frumos
Nu iesiti din imobil !
Angajati-va URGENT un avocat BUN in executarea silita (si nu numai!).
In mod normal imobilul nu putea fi executat in conditiile prezentate!
Plangere penala ptr. executorul judecatoresc. (numai daca avea informatii certe , clare ca ap. era in coproprietate!)

Numai daca iesiti de buna voie din casa, proprietarul adjudecatar va putea intra in imobilul dvs. la momentul de fata. Se va indrepta impotriva celor din imobil printr-o actiune in evacuare. Pana atunci...repede la un avocat si mult succes!!!
DanyD, utilizator