Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 711 in bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

711 in bilant

buna ziua
folosesc contul 711 variatia stocurilor pentru a evidentia cresterea in greutate animale, la o ferma, problema este ca nu am sold la cont la sfarsitul anului, il inchid prin 121 iar in bilant la formularul 20 imi cere sold D sau sold C daca nu il trec nu da corelatia unde gresesc?
m-am lamurit corectati-ma daca gresesc
711 se inchide prin 121
in bilant il trec la pozitia 711 sold creditor sau debitor in functie de cum se inchide prin 121
e corect?
Faceti T-ul la 711, cu rulajele din timpul anului, soldul D sau C il treceti in bilant.
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta costului de productie al productiei stocate, precum si variatia acesteia.

Contul 711 "Variatia stocurilor" este un cont bifunctional.

In creditul contului 711 "Variatia stocurilor" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei (lunar) costul produselor, lucrarilor si serviciilor in curs de executie (331, 332);
- costul de productie sau pretul de inregistrare al semifabricatelor, produselor finite si produselor reziduale obtinute, la finele perioadei, precum si diferentele intre pretul prestabilit si costul de productie aferent (341, 345, 346, 348);
- costul de productie sau pretul de inregistrare al animalelor si pasarilor obtinute din productie proprie si diferentele de pret aferente (361, 368).

In debitul contului 711 "Variatia stocurilor" se inregistreaza:
- reluarea produselor, lucrarilor si serviciilor in curs de executie, la inceputul perioadei (331, 332);
- costul de productie sau pretul de inregistrare al semifabricatelor, produselor finite, produselor reziduale, animalelor si pasarilor vandute, constatate lipsa la inventariere, precum si diferentele de pret aferente (341, 345, 346, 348, 361, 368).

La sfarsitul perioadei, soldul contului 711 se transfera asupra contului de profit si pierdere (121).
Nu este corect.

In bilant treceti - atat la sold D cat si la sold C - TOTALUL soldurilor lunare pe fiecare rulaj (D sau C) inainte de inchiderea prin ct.121.
Aceasta deoarece :
1 - in fiecare luna se duce in ct.121 soldul ct.711 ramas dupa intrarea/iesirea de produse finite
2 - in ct.711 se inregistreaza (fata de alte conturi de venituri) si pozitii care nu se inchid prin ct.121.
Florin Marius Savu, Consultant fiscal
Nu avem domeniul de activitate, deci am dat la general functionarea contului 711.