avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general P.F.A. - Taxe, impozite, asigurari sociale, somaj, ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

P.F.A. - Taxe, impozite, asigurari sociale, somaj, pensie si sanatate

Intrucat nu am reusit sa identific de pe internet o sursa sanatoasa de informatii, va rog sa ma ajutati cu urmatorul calcul. Vreau ca, in calitate de P.F.A. sa inchei un contract de colaborare cu o societate comerciala. Pentru a ramane cu o suma fixa, exacta, net (putem emite un exemplu rotund: 4000 ron), pe ce valoare trebuie incheiat contractul, astfel incat, dupa plata tuturor taxelor si impozitelor, a contributiilor la sanatate, pensie, somaj, etc.... sa raman cu suma respectiva in mana? Multumesc.:sorry:
Cel mai recent răspuns: ContSters116443 , utilizator 09:06, 8 Iunie 2010
In primul rand Dmv aveti obligatia sa achitati 16% impozit pe venit.Dupa care va intreb?
aveti contract cu casa de pensii si cu casa de asigurari de sanatate?...adaugati la cei 16% cotele de la pensii si sanatate sanatate si va da suma neta.
Sunteti PFA, care isi declara veniturile in sistem real sau la norma de venit?
Mai simplu, conduceti sau nu evidenta contabila in partida simpla??
Am nevoie de aceste informatii ca sa va raspund.
Avand in vedere ca este PFA , contabilitatea se tine in partida simpla.
Aici este vorba despre ce tip de contributii plateste si care este cota lor.
poate fi si PFA la noma de venit...si modalitatea de calcul e alta...
7535 lei = suma bruta;
414 lei = 5.5% CASS;
2358 lei = 31.3% CAS;
762 lei = 16% impozit (am scazut CAS si CASS pentru a determina venitul impozabil considerandu-le cheltuieli deductibile);
4001 lei = suma neta.

Totul sub rezerva faptului ca 31.3% CAS se plateste la un venit declarat (deci, nu cel efectiv obtinut).

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala-contributii la bugetul statului elena vilculescu elena vilculescu Va rugam sa-mi raspundeti: daca titularul unei Intrprinderi Individuale care nu are inca angajati,obiectul de activitate fiind prestari servicii,poate plati ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite pfa simonabrindusa simonabrindusa As dori un raspuns la o intrebare la care pana acum nu mi s+a putut da indiferent unde am intrebat. Sunt PFA si platesc impozit pe venit 16 %. Nu mai lucrez ... (vezi toată discuția)
Contributie din norma de venit ciprian_br ciprian_br buna ziua intentionez sa deschid un pfa sau ii pe codurile 9511+9512 (service calculatoare+gsm) norma de venit cumulata (cele 2 coduri caen) pentru judetul ... (vezi toată discuția)