avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... accepatre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

accepatre succesiune

Daca nu am facut la timp acceptarea se mai poate face ceva?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:54, 11 Martie 2010
adica ati renuntat la succes>?
daca da ,nu mai puteti
A-ti facut cerere de renuntare la succesiune?
nu am facut acceptarea la timp,adica in termen de 6 luni pentru ca nu am stiut,dar nici nu am renuntat.
Ce nu ati stiut? Ca trebuie sa acceptati intr-un termen anume? Ca a decedat decujus?

Necunoasterea legii nu poate fi invocata pentru repunerea in termen. Doar faptul ca nu ati stiut de deces pentru ca mostenitorii v-au ascuns acest lucru ar mai putea justifica o cerere de repunere in termenul de optiune.

nu ati facut nici acte de acceptare tacita a succesiunii/
preluare de bunuri din masa succesorala etc...

Alte discuții în legătură

Mostenire doina_i doina_i Buna ziua, As avea si eu o problema: In fapt pe seama defunctei ,bunica noastra paterna, s-a emis Titlul de Proprietate ,aceasta decedand in feb.1995. In ... (vezi toată discuția)
Succesiune ioana2004vali ioana2004vali Buna ziua! Ce sanse am ca mostenitor daca nu am facut declaratia de acceptare la succesiune in termenul de 6 luni? Mentionez ca am facut aceasta declaratie ... (vezi toată discuția)
Terenuri extravilan mostenite pentru care se cere iesire din indiviziune anddaria anddaria Sunt unica mostenitoare a tatalui meu , mama fiind decedata anterior. Tata a decedat in noiembrie 2011. Prin testament , tata ( care mai are un frate ... (vezi toată discuția)