Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... accepatre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

accepatre succesiune

Daca nu am facut la timp acceptarea se mai poate face ceva?
adica ati renuntat la succes>?
daca da ,nu mai puteti
A-ti facut cerere de renuntare la succesiune?
nu am facut acceptarea la timp,adica in termen de 6 luni pentru ca nu am stiut,dar nici nu am renuntat.
Ce nu ati stiut? Ca trebuie sa acceptati intr-un termen anume? Ca a decedat decujus?

Necunoasterea legii nu poate fi invocata pentru repunerea in termen. Doar faptul ca nu ati stiut de deces pentru ca mostenitorii v-au ascuns acest lucru ar mai putea justifica o cerere de repunere in termenul de optiune.

nu ati facut nici acte de acceptare tacita a succesiunii/
preluare de bunuri din masa succesorala etc...