avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate Lacu$tA

Activitate Lacu$tA

Răspuns la discuția Carte de munca!
Avand in vedere ca la angazare le-am inmanat personal cartea de munca celor de la Resurse Umane nu este de datoria lor sa mi-o inmaneze inapoi?
Discuție Carte de munca!
As dori si eu un raspuns la problema mea daca se poate:

In luna decembrie mi-am incetat contractul de munca de la compania la care lucram (cu acordul ambelor parti). As dori sa stiu cum imi pot recupera cartea de munca avand in vedere ca sediul companiei este la Bucuresti, eu sunt din provincie si probabil cartea mea de munca este depusa la ITM Bucuresti. Trebuie sa ma duc eu la ITM Bucuresti sa-mi recuperez cartea de munca sau cei de la Resurse Umane de la compania respectiva trebuie sa o ia de acolo si sa mi-o inmaneze?
Sunt in situatia urmatoare:
Doresc sa-mi dau demisia de la locul actual de munca si in prealabil sa stau in preavizul legal de 15 zile. Problema este ca eu in anul curent nu am reusit sa-mi efectuez zilele de concediu aferente. Am avut concediu dar zilele de concediu luate au fost din cele de anul trecut, care daca nu sunt luate in acel an se reporteaza in anul urmator. Astfel ca in anul curent mai am de efectuat in jur de 20-23 zile de concediu. As dori sa stiu daca aceste zile imi pot fi platite de catre compania la care lucrez dupa ce imi dau demisia, avand in vedere faptul ca nu voi avea cum sa le efectuez. Din ce am auzit la colegii de munca zilele de concediu nu se platesc dar as dori sa stiu daca este legal ca acestea sa nu se plateasca iar eu sa nu beneficiez de acest drept care mi se cuvine.

Multumesc si astept o lamurire!
Era vorba de peste 30 de zile...am verificat si sunt 36. Am dreptul la 23 pe an, anul asta mi-am luat 10 zile concediu, deci 36-10=26. Tot mi-au mai ramas 3 de anul trecut! Si chestia e ca desi aveam programat acest concediu, programarea facandu-se cu participarea superiorului direct, acesta din urma nu mai mi-a aprobat concediul in urma cererii facute!
Anul acesta am avut dreptul la peste 30 de zile de concediu deoarece mi-au ramas de anul trecut si la noi in companie ni se reporteaza aceste zile ramase. Anul acesta am avut doua concedii de cate 5 zile si am vrut sa imi iau zilele astea inca unul iar seful meu direct mi-a refuzat acest "drept" prevazut si in contractul de munca. Ce sfaturi imi dati pentru a putea beneficia de concediul cuvenit avand in vedere ca inca mai am zile ramase de anul trecut pana a incepe sa le iau si pe cele de anul asta.
OK. O sa tin cont de sfaturile dumneavoastra. Multumesc frumos si tinem legatura!
Postul nu are cum sa fie desfiintat. Stiu asta din surse sigure. Adica e un post vital pentru companie, post care are raza de actiune pe doua judete ale tarii.
Astazi superiorul meu a luat legatura telefonic cu mine si m-a intrebat ce am hotarat. I-am spus ca nu am de ce sa imi dau demisia iar el mi-a spus ca e alegerea mea si ca in acest caz cineva de la HR va lua legatura cu mine pentru a demara procedurile de concediere. Mi-a spus de asemenea ca in acest caz, pe viitor ,daca voi avea nevoie de vreo recomandare de la el sau companie nu o voi putea obtine (sincer asta cred ca e o rautate din partea superiorului meu dar oricum nu prea conteaza asta pentru mine ina cest moment). Sunt curios insa sa vad ce motive gasesc pentru a imi desface contractul de munca pentru ca ar trebui sa vina cu argumente destul de clare si grave avand in vedere ca pana acum de 2 ani si cateva luni de cand lucrez in companie nu am avut nici o sanctiune disciplinara, ba chiar am avut rezultate apreciate de fostii mei superiori (4 la numar, acesta fiind al 5-lea in decurs de 2 ani si cateva luni).
O sa va tin la curent cu ceea ce se va intampla pentru ca urmeaza sa le spun maine ca nu am auzit ca mi-au cerut demisia si ca nu o sa fac asa ceva daca mi-o vor cere din nou!

Multumesc mult!
Lucrez la o companie multi-nationala si in urma unei verificari a activitatii mele (munca de teren) de carte superior mi s-a adus la cunosstinta ca nu mi-am indeplinit sarcinile de serviciu si ca am doua alternative: sa-mi dau demisia si sa plec pe cale amiabila sau daca refuz acest lucru mi se va desface contractul de munca cu litera I. Este prima data de cand lucrez in companie cand mi se intampl,a asa ceva, este prima data cand mi se aduce la cunostinta ca nu-mi indeplinesc sarcinile de serviciu cum trebuie, lucru care de altfel nu este adevarat deoarece sarcinile mele de munca sunt indeplinite zi de zi, insa nu intotdeauna pot fi indeplinite in totalitate din cauza anumitor factori care oricum se stiu. Vreau sa stiu ce e de facut in cazul asta si daca voi refuza sa-mi dau demisia, ceea si am de gand sa fac, iar compania imi va desface contractul de munca pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu dandu-mi avertismentul asta cu 1 zi inainte de a-mi cere demisia. Multumesc si astept un raspuns!