avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate mariusion

Activitate mariusion

Buna ziua,
Am primit donatie un autovehicul de la un ONG dintr-o tara nonUE, mai precis din Liechtenstein.
Va rog sa imi spuneti ce documente voi avea nevoie la intrarea in tara cu masina (pe roti, nu platforma), in conditiile in care aceasta a fost primita prin donatie si nu achizitionata.
Mentionez ca donatorul ne va preda masina in Austria, nu in Liechtenstein, urmand ca noi sa tranzitam Austria si Ungaria, pana la intrarea in tara.

Multumesc,
Marius
Răspuns la discuția AVANS MAXIM CONTRACTE ACHIZITII
Multumesc!
Buna ziua,
Din cate stiu este adevarat, insa va trebui sa treceti pe bon CUI-ul sau CIF-ul, de aceea la benzinarii va intreaba daca adauga cui sa cif, altfel ar trebui sa asteptam eliberarea FF, ca sa putem deconta.

Sper sa va ajute!

O zi buna!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti cu privire la urmatoarea speta.
Care este valoarea maxima a avansului ce poate fi acordat in cadrul unui contract? exista o lege in acest sens?
Este vorba despre un contract de catreing, care are o valoare de 9000 lei si in cadrul caruia,prestatorul solicita un avans de 60% din valoare.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
O zi buna!
Răspuns la discuția Infiintare birou achizitii
multumesc
Răspuns la discuția Infiintare birou achizitii
Imi cer mii de scuze dar nu gasesc acest HG 926/2006, de unde o pot downloada, pe ANRMAP nu o gasesc.

Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare birou achizitii
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa imi transmiteti de unde reiese faptul ca o entitate are obligatia de a infiinta biroul de achizitii, exista vreo lege, articol undeva?

Va multumesc !
Buna ziua, as dori daca se poate mai multe lamuriri la urmatorul punct de vedere primit de la ANRMAP:
''in situatia in care finantarile pe care vi le acorda una sau mai multe autoritati contractante depasesc, pe parcursul unui an, procentul de 50% din bugetul anual al institutiri dvs. , aveti obligatia de a respecta in acel an prevederile oug 34 ''.

intrebarii:
1. In situatia in care institutia este ONG si bineinteles ca majoritatea fondurilor sunt donatii primite de la terte persoane si institutii , trebuie sau nu trebuie sa respect oug 34?
2. La ce buget se refera ?
Doresc sa infiintez o asociatie sportiva , si doresc lamuriri pentru :
- Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o persoana pentru a putea fi cenzor , intr-o asociatie?
- Cenzorul trebuie sa fie neaparat membru fondator al asociatiei ?
Va multumesc,