Forum Discuţii juridice Achiziţii publice AVANS MAXIM CONTRACTE ACHIZITII
Discuție deschisă în Achiziţii publice

AVANS MAXIM CONTRACTE ACHIZITII

Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti cu privire la urmatoarea speta.
Care este valoarea maxima a avansului ce poate fi acordat in cadrul unui contract? exista o lege in acest sens?
Este vorba despre un contract de catreing, care are o valoare de 9000 lei si in cadrul caruia,prestatorul solicita un avans de 60% din valoare.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
O zi buna!
Bună ziua,

Hotărârea 264 din 13 martie 2003 privind stabilirea acţiunilor şi categoriilor de cheltuieli, criteriilor, procedurilor şi limitelor pentru efectuarea de plăti în avans din fonduri publice prevede un avans maxim de 30% din valoarea contractului dar pentru detalii ar fi bine să parcugeţi întreg actul normativ.

Toate cele bune,
Laura
Multumesc!