avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters100486

Activitate ContSters100486

Buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea speta:
Am achizitionat, ca persoana juridica,un auto in 2013 prin leasing financiar.Pentru inmatriculare am achitat timbrul de mediu pe care l-am platit la momentul respectiv. Pentru ca firma nu a putut sustine plata contractului s-a facut o cesiune de leasing catre un asociat al firmei.Leasingul a fost achitat integral de asociatul care a intrat in posesia auto.In vederea recuperarii taxei,am inaintat catre AJFP cererea respectiva,la care am atasat restul de documente doveditoare,bine-nteles in numele firmei,pentru ca firma a achitat taxa.Cererea a fost respinsa pe motiv ca nu exista carte de identitate si talon in numele firmei din care sa reiasa calitatea de fost sau actual proprietar.Firma a avut calitatea de utizator in talon.Cum vedeti dumneavoastra rezolvarea acestui caz?

Multumesc!
Venit din arenda.Se vireaza impozit pe venit si contributia la sanatate.
Buna ziua,
As dori sa devin asigurat in sistemul de sanatate dar veniturile mele nu sunt de natura salariala. Pentru veniturile mele din alte activitati,mi se retine prin stopaj la sursa,contributia de sanatate. As putea plati diferenta contributiei pana la valoarea contributiei aferenta salariului minim pe economie, pentru a deveni asigurat? Sau trebuie s-o platesc in intregime?
Buna ziua,

Am incheiat un contract de arenda in 31.05.2013 pentru o perioada de 5 ani,cultura fiind infiintata in toamna anului precedent.Acest lucru nu este trecut in contract. Eu doresc sa-l notific pe arendas ca nu doresc reinnoirea contractului si prin urmare sa-mi predea terenul.Intrebarea mea este: cand este obligat sa-l predea? La sfarsitul perioadei contractuale,adica 31.05.2018,sau la inceputul noului an agricol,adica 1 septembrie 2017?
Am declarat ca "nu am alte venituri" pentru ca nu aveam. Contractul de arenda l-am semnat ulterior.
Buna ziua,

Am depus in anul 2013 un dosar pentru ICC care a intrat in plata pentru o perioada de doi ani(1200 lei lunar). Tot in acel an am primit o mostenire, 10 ha teren agricol, teren pe care l-am dat in arenda. Am realizat deci venituri din arenda in cuantum de aproximativ 5000lei /an. Acum cateva zile primesc adresa de la AJOFM ca mi se vor retrage sumele aferente ICC. E normal sa se ia in consideratie acest venit ca fiind un venit suplimentar care depaseste 3000lei anual dar in calculul indemnizatiei sa nu fie luat in calcul?
Dar daca imi cere o perioada de arendare de 49ani?
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un teren agricol de la un proprietar care este si arendasul terenului. El doreste ca in contractul de v-c sa existe o clauza prin care eu(sau mostenitorii mei) ma oblig sa-i las terenul in arenda pe o perioada nedeterminata iar in cazul in care eu doresc revanzarea acestui teren sa-i vand exclusiv lui.
Este posibil asa ceva? Mie mi se pare o clauza abuziva!
Ce as putea cere eu in apararea intereselor mele ca si clauza contractuala? Ma gandesc la dreptul de a beneficia de cea mai buna arenda(de la un potential arendas)si la cel mai bun pret (de la un potential cumparator).

Multumesc!
Buna ziua,

AS dori sa stiu daca sunt eligibila pentru programul Prima casa in conditiile urmatoare:
-detin in proprietate exclusiva o locuinta de 48mp
-detin in coproprietate cu fratele meu o locuinta donata de parinti dar in care locuiesc parintii mei
-apartamentul ce urmeaza a fi achizitionat va fi in coproprietate cu viitorul meu sot

Va multumesc
Buna ziua,
Mama este pensionara si a fost diagnosticata cu cancer. As vrea sa stiu daca ea poate beneficia de pensie de invaliditate.