Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren agricol cu clauza de revanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren agricol cu clauza de revanzare

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un teren agricol de la un proprietar care este si arendasul terenului. El doreste ca in contractul de v-c sa existe o clauza prin care eu(sau mostenitorii mei) ma oblig sa-i las terenul in arenda pe o perioada nedeterminata iar in cazul in care eu doresc revanzarea acestui teren sa-i vand exclusiv lui.
Este posibil asa ceva? Mie mi se pare o clauza abuziva!
Ce as putea cere eu in apararea intereselor mele ca si clauza contractuala? Ma gandesc la dreptul de a beneficia de cea mai buna arenda(de la un potential arendas)si la cel mai bun pret (de la un potential cumparator).

Multumesc!
In primul rand, perioada nedeterminata pentru lasare in arenda, nu este ok ... trebuie sa precizati clar perioada;

In al doilea rand, clauza cu privire la obligatia mostenitorilor dvs. mi se pare abuziva.

In al treilea rand obligatia de a il vinde exclusiv lui, este o clauza abuziva!! ... ce va faceti daca exista aceasta clauza, iar la momentul la care doriti sa-i vindeti acesta va ofera un pret derizoriu???????

Ar trebui cuprinsa o clauza privind prioritatea lui la cumpararea terenului, de fapt un drept de preemtiune.

... cam shmecher arendasul asta... :innocent:
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
oricum arendasul are drept de preemptiune.
Orice clauza scrisa in contract care contravine legii se considera nescrisa, adica nula.
Este cazul clauzei privind perioada neterminata :
- arendarea pe perioada nedeterminata se considera conform art. 1837 Cod civil astfel:
"daca durata de arendare nu este determinata, arendarea se considera facuta pentru toata perioada necesara recoltarii fructelor pe care bunul agricol urmeaza sa le produca in anul agricol in care se incheie contractul "
deci poate fi considerat ca acest contract a fost incheiat si pe o perioada mai mica de un an.
In ce priveste preemtiunea acesta este un drept al arendasului, dar numai daca ofera un pret just., in sensul ca oferta lui trebuie sa fie mai mare decat a oricarui alt ofertant.
Dar daca imi cere o perioada de arendare de 49ani?
foksa a scris:

Dar daca imi cere o perioada de arendare de 49ani?

simplu: daca nu va convine, nu acceptati... veniti cu o contraoferta!!!