avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate anew

Activitate anew

Buna ziua,
Am un PFA pe traduceri si am inteles ca pot sa folosesc 2% ca sa imi cumpar produse in interes personal (in afara de tutun, cafea). Intrebarile mele sunt:
1. Din ce suma pot sa cumpar? Din venitul brut, net, sau din dif dintre incasari si pret?
2. Ce anume pot cumpara?
3. Si cand pot sa fac aces lucru? In fiecare luna, sau numai la sfarsit?

Multumesc
Preavizul de 20 de zile poate fi intrerupt cu concediu medical?
Mi s-a desfacut contractul de munca in timpul concediului de odihna. Angajatorul are dreptul sa desfaca contractul de munca in timpul concediului de odihna?Pot intrerupe cele 20 de zile de preaviz cu concediu de boala?
Buna ziua ,
Din data de 17 octombrie am fost in concediu de odihna pina in data de 14 noiembrie In data de 12 noiembrie mi s-a intocmit preavizul de concediere cu data de 16 noiembrie, cu art. 65 al 1; desi am anuntat angajatorul ca sint in concediu medical din data de 16 noiembrie .Intrebarea mea este daca este legal sa mi se desfaca contractul de munca desi anuntasem ca sint in concediu medical.Cele 20 de zile lucratoare care trebuie sa le efectuez le voi face la terminarea concediului medical?Contractul de munca cind va inceta? Angajatorul imi va plati concediul medical?