avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate mary_catalina

Activitate mary_catalina

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

O societate care nu are magazin, si nu are activat la ONRC CAEN-ul necesar acestui tip de activitate, doreste sa achizitioneze produse de curatenie (detergenti, hartie de bucatarie, bureti de vase, etc) pe care le va vinde catre client, autoritate publica (de exemplu, o unitate militara). Mentionez faptul ca societatea este inregistrata in SEAP si aceasta achizitie este pentru participarea la licitatie.
Ce cod CAEN este indicat pentru acest tip de activitate? Este necesar Ce implicatii fiscale si contabile sunt in acest caz?
Sunt si alte aspecte pe care trebuie sa le am in vedere?

Multumesc anticipat!


O seara frumoasa!
Buna ziua!

Pentru o intreprindere individuala care a obtinut venituri sub plafon, dar a optat pentru plata CAS si CASS, insa nu le-a platit pana pe 15.12.2018 pentru a obtine bonificatia, este obligata sa le plateasca integral pana pe 15.03.2019?
Daca nu doresc sa plateasca CAS ce pot pati? Sunt obligati la plata CAS?
Ei vor sa plateasca decat impozitul si CASS-ul.

Multumesc!
Răspuns la discuția angajare cenzor
Anul trecut, în Adunarea Generala am ales un cenzor extern, însă de doua luni avem un alt cenzor. Acesta a fost numit de comitet fără a se organiza o noua adunare generala sau a se întreba proprietarii. Din câte știu, asociația prin adunare generala face angajări. Este corect ceea ce spun? Cred ca s-a comis un abuz din partea comitetului
Discuție angajare cenzor
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire.
La asociatia noastra aveam un censor extern. De luna trecuta se pare ca avem alt cenzor.
Cenzorul nu este mandatat de asociatia de proprietari? sau comitetul poate face asta?

Multumesc!
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

O microintreprindere neplatitoare de TVA are cod special de TVA intracomunitar pentru servicii UBER.
UBER emite factura (pe CUI-ul cu RO) de comision cu VAT 0% si specifica pe factura, taxare inversa.
UBER emite facturi, in numele firmei romanesti (CUI fara RO), pentru serviciile de taxi prestate catre persoane fizice. Aceste facturi se inregistreaza pe fiecare beneficiar, persoana fizica, sau se creeaza un client “UBER” si se inregistreaza valoarea totala a serviciilor de taxi prestate in luna respectiva (pe platforma UBER se poate lista un Raport lunar de activitate)?
Prin banca, firma incaseaza sumele cuvenite, mai putin comisionul pe care il retine UBER.

Care este monografia contabila si ce declaratii se depun?

multumesc!
Răspuns la discuția Sediu intreprindere familiala
Am uitat sa mentionez ca apartamentul este cu 2 camere. daca unul din proprietari ramane intr-o camera, iar pe a 2 a o inchiriaza, sediul mai poate functiona acolo? daca inchiriaza tot apartamentul, sediul nu mai poate fi acolo?
Utilitatile nu au fost nici pana acum partajate pe pers fizica si juridica.
Răspuns la discuția Sediu intreprindere familiala
Apartamentul este proprietatea celor 2 soti. Daca il inchiriaza, sediul nu mai poate ramane acelasi? Daca unul din soti isi pastreaza domiciliul acolo si inchiriaza o camera, sediul mai poate functiona in acel apartament?
buna dimineata,

va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea situatie: o intreprindere familiala formata din membri (sot si sotie) are sediul in sectorul 4, la domiciliul acestora. de curand s-au mutat in judetul ilfov si trebuie sa isi schimbe buletinele. aceste modificari unde trebuie inregistrate?
apartamentul unde au sediul social doresc sa il inchirieze. mai poate fi sediul acolo?
sper ca am fost cat de cat clara in exprimare.

multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Obligatia pos ii pfa
dat II-urile nu sunt de fapt persoane fizice? legeaa se aplica persoanelor juridice
asa mi se pare si mie normal. exista o baza legala pentru a justifica asa ceva?