avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate madellaine

Activitate madellaine

buna ziua. am o factura de la un furnizor UE, factura cu TVA. Organizeaza o conferinta, am facut inregistrare la aceasta in prealabil.
este corect sa nu fac taxare inversa si sa nu o declar in 390? TVA-ul il pot recupera in Romania? multumesc.
Buna ziua. Datorita numarului mare de comenzi si plati facute unui furnizor intracomunitar, societatea platitoare de TVA, primeste prin banca o anumita suma.
furnizorul nu emite niciun fel de document, avem la baza un cotract, in care se specifica aceste stimulente.
Societatea este obligata sa intocmeasca autofactura?
Va multumesc,
Cristina
Buna ziua. Societatea trebuie sa refactureze unui client costul biletului de avion. cum se face acest lucru: la suma bruta adauga TVA sau refacturarea nu va fi mai mare decat costul biletului? Multumesc
Discuție Bilet la ordin
Buna ziua. Un furnizor ne cere emiterea unui bilet la ordin in alb. va rog, imi puteti spune ce anume completez pe bilet? va multumesc.
Buna ziua,
In urma achizitionarii unui serviciu, am primit de la furnizorul respectiv o factura de vochere de o anumita valoare. Am inregistrat-o 5328=40101.
Acum beneficiez de alt serviciu, de la acelasi frunizor si platesc cu vocher. Ce inregistrare fac pentru a avea 5328 sold 0?

Va multumesc.
Buna ziua. Am achizitionat servicii de la o soc din UE, care are cod valid de TVA valid, e inscrisa in Vies, insa factura a fost emisa cu TVA. Am discutat cu ei si nu vor s-o refactureze fara TVA, deoarece asa a hotarat compartimentul lor financiar-contabil. In acest caz, voi trece suma serviciilor+ TVA in contul 628. O declar in 300 la rd 26 si nu o declar in 390. Mentionez ca societatea noastra este platitoare de TVA si inscrisa in ROI.
Va multumesc,
Madellaine
buna ziua. am diminuat capitalul social al societatii.acum, in contul rezervelor legale este mai mult de 20% din capital. ce fac in aceasta situatie?este in regula daca folosesc diferenta pentru acoperirea pierderii contabile? va multumesc, cristina stoian
buna ziua. s-a hotarat cesionarea unor parti sociale intre asociati si diminuarea capitalului social in baza aceeasi AGA. cand anume depun actul constitutiv actualizat? in cea de-a doua etapa a diminuarii? multumesc.
Discuție Scutire impozit
buna ziua. un angajat a terminat facultatea de electrotehnica, cu specializarea electrotehnica (lunga durata). a facut si studii postuniversitare de specializare in informatica. postul sau este de programator. poate beneficia de scutire de impozit? firma indeplineste criteriile.

multumesc
buna ziua. societatea A detine 70% din capitalul social al societatii B. in rest, fiecare societate isi vede de treaba ei. sunt aceste doua societati afiliate?mentionez ca nu suntem constituiti in grup fiscal unic.
in caz afirmativ, pentru fiecare tranzactie realizata intre cele doua firme, trebuie folosit contul 541?
multumesc