avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate maros

Activitate maros

Deci, dupa logica de mai sus, daca lucrezi "la negru" ar trebui sa platesti impozit pe castig?????

Problema omului nu este clar explicata in noul cod fiscal, in sensul ca nu se face exceptie de la impozitare pentru situatia lui specifica. Si eu sunt cam in aceeasi situatie si, dupa ce am citit aproape tot ce e relevant in lege, am o veste proasta pentru Costello: faptul ca e rezident in Romania il include automat in categoria "contribuali". Chestia cu 183 zile/an afara este una din conditiile de exceptare necesare, DAR NU SINGURA din pacate, ca in alte tari. In noul cod fiscal exista un capitol/paragraf care defineste relativ clar "persoana rezidenta". Eu am de pilda si rezidenta (in pasaport) intr-o alta tara, dar se pare ca nu e suficient dupa definitia pomenita mai sus, ci ar trebui sa renunt si la domiciliul din Romania, adica la buletinul de identitate. Altii au facut-o... Eu nu am renuntat, pentru ca asa m-a sfatuit un "avocat", dar se pare ca omul nu citise nici macar cat am citit eu ulterior.

M-ar interesa si pe mine un raspuns la problema cu adevarat avizat, nu pareri, ca de astea avem prea multe si despre orice in Romania.