avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate alissa_francesca

Activitate alissa_francesca

In ce conditii se poate contesta?
Buna ziua,
As dori si eu o parere juridica. Am incheiat un contract de imprumut si un contract de ipoteca pe un bun imobil. Nefiind posibila restituirea imprumutului, imobilul, la inceputul lunii februarie va fi scos la licitatie publica. Apartamentul a fost evaluat de catre un expert evaluator sub valoarea pietii, valoare sub suma pentru care apartamentul a fost ipotecat si sub suma pentru care a fost incheiat contractul de imprumut. Intrebarea mea este daca evaluarea poate fi contestata printr-o contra expertiza? Unde se va depune aceasta contestatie (contraevaluare), va fi deschis proces nou la instanta competenta sa contestatia va fi adresata biroului executarului judecatoresc? Ce as putea face in aceasta situatie?
Diferenta de suma dintre valoarea contractului de imprumut si valoarea la care se va vinde apartamentului voi fi nevoita sa o restitui creditorului in ce conditii? (se va deschide proces civil separat?) Precizez ca nu am alte bunuri in nume proriu sau bunuri comune.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Admitere avocat definitiv 2009
Am vorbit azi la UNBR si mi s-a spus sa depun dosar pentru ca ei sunt cei care decid asupra dosarelor si sunt sanse mari sa il accepte. Vom vedea.
Răspuns la discuția Admitere avocat definitiv 2009
Baroul despre care este vorba este baroul Cluj. Am vorbit azi cu ei doar la telefon si mi-au spus ca azi au refuzat un dosar pe motivele pe care le-am expus mai sus.
Maine dimineata voi suna la UNBR si voi merge direct la ei la sediu sa vorbesc exact cu cei de la barou. Tin sa precizez ca eu pentru examenul de definitivat cons jurd (fiind de asemenea definitiva prin efectul legii) am sustinut probele urmatoare: civil, procesual civil, organizare, muncii (materie optionala pentru examenul de definitivat barou).
Va voi scrie maine daca am rezolvat ceva.
Răspuns la discuția Admitere avocat definitiv 2009
Buna,
Si-a depus cineva dosarul pentru inscriere la examen? Motivul pentru care intreb acest lucru este faptul ca am sunat azi la Barou ca sa cer amanunte despre actele de inscriere si am avut surpriza sa mi se spuna ca nu ma pot inscrie pe motivul ca nu am sustinut examen la penal sau procedura penala atunci cand am dat examenul de definitivare ca si consilier juridic. (cele 3 materii obligatorii din regulament)
Este posibil asa ceva? Voi din ce materii ati sustinut examenul de definitivare cons juridici?
Răspuns la discuția Admitere avocat definitiv 2009
nu a aflat nimeni ce s-a discutat weekend-ul acesta la sibiu?
Răspuns la discuția Executare apartament
va multumesc pentru rapunsuri. Parctic nu am nici o solutie decat sa astept executarea. Cat poate sa dureze procedura de scoatere la licitatie? Creditorul vrea ca sa vina si el ca ofertant. Este posibil acest lucru? Nu era mai simplu sa mearga direct prin instanta si pe baza hotararii judecatoresti sa devina el proprietar. Mentionez ca el doreste sa pastreze pentru moment apartamenul.
Si inca o intrebare. Se plateste taxa la executorulu judecatoresc pentru fiecare licitatie sau e o taxa unica pentru toate licitatiile in cazul in care apartamentul nu se vinde in prima faza?
va multumesc
Buna ziua,
Am nevoie de un sfat. Am semnat un contract de imprumut bani in 2008 in care am garantat cu un apartament. Impreuna cu acest contract am semnat si un contract de ipoteca cu grevarea bunului imobil in CF. In momentul de fata ma aflu in imposibilitate de plata iar termenul de restituire a imprumutului a expirat. Azi am primit o citatie de la un executor judecatoresc sa ma prezint cu suma in 15 zile . Intrebarea mea este daca este posibil sa sa execute silit acest apartament fara o hotare judecatoreasca definitiva. Care este procedura legala si cum as putea sa obtin o amanare avand in vedere ca s-ar putea ca in cateva luni sa fac rost de acesti bani pentru a ii restitui.
multumesc pentru raspuns. Am luat legatura cu Ministerul Fin. Astept raspunsul. O zi buna
Răspuns la discuția Admitere avocat definitiv 2009
Saptamana viitoare se organizeaza examenul de defintivare in junctia de consilier juridic organizat de Colegiul Consilierilor Juridici. Ce ma sfatuiti sa sustin acest examen avand in vedere faptul ca eu sunt deja definitiva prin efectul legii?