Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evaluare imobil scos la licitatie publica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evaluare imobil scos la licitatie publica

Buna ziua,
As dori si eu o parere juridica. Am incheiat un contract de imprumut si un contract de ipoteca pe un bun imobil. Nefiind posibila restituirea imprumutului, imobilul, la inceputul lunii februarie va fi scos la licitatie publica. Apartamentul a fost evaluat de catre un expert evaluator sub valoarea pietii, valoare sub suma pentru care apartamentul a fost ipotecat si sub suma pentru care a fost incheiat contractul de imprumut. Intrebarea mea este daca evaluarea poate fi contestata printr-o contra expertiza? Unde se va depune aceasta contestatie (contraevaluare), va fi deschis proces nou la instanta competenta sa contestatia va fi adresata biroului executarului judecatoresc? Ce as putea face in aceasta situatie?
Diferenta de suma dintre valoarea contractului de imprumut si valoarea la care se va vinde apartamentului voi fi nevoita sa o restitui creditorului in ce conditii? (se va deschide proces civil separat?) Precizez ca nu am alte bunuri in nume proriu sau bunuri comune.
Va multumesc.
Da, se poate contesta acea expertiza!
In ce conditii se poate contesta?
In conditiile prevazute de legislatia in materie!
~ Conținut șters la cerere ~
In general evaluarea se face undeva sub piata imobiliara.
Aveti dreptul de a contesta insa este greu.Expertul se bazeaza pe anumiti indici.
Va trebuie neaparat dovezi ca a gresit pentru a avea sanse reale de reusita.
Pana una alta ar trebui sa mearga un avocat sa studieze piesele dosarului.

avocat Claudiu Lascoschi