avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters103392

Activitate ContSters103392

Buna ziua,

Termenul obtinut ca urmare a solicitarii de preschimbare termen de judecata este 03.02.2010. Se mai poate face ceva, eventual o noua cerere?
Casa de marcat am rezolvat-o cu bonul de la registratura onrc dar ca sa functionez am nevoie de avizul sanitar veterinar iar Directia Sanitar Veterinara nu accepta decat certificatul constatator de la punctul de lucru emis de ONRC. Am vorbit cu cativa in situatia mea si au deschis firma fara avize stiind ca risca amenzi de 10000 lei dar sincer nu as vrea.
Multumesc, asa voi face.=D>

Va voi comunica ce termen primesc dupa cerere.


Va doresc un sfarsit de saptamana excelent !
Buna ziua,

REF: Tribunalul Bucuresti: 150 de dosare de la Registrul Comertului, analizate intr-o zi
Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti (ORCTB) solutioneaza in cadrul unei sedinte de judecata 150 de dosare, nou inregistrate, avand ca obiect, atat inscrieri mentiuni cat si constituiri de societate, la care se adauga dosarele amanate, dosarele repuse pe rol si cererile de preschimbare admise, potrivit informatiilor furnizate de Tribunalul Bucuresti, la solicitarea
Conform Hotararii Nr.6 a Adunarii Generale a Judecatorilor din cadrul Tribunalului Bucuresti, din 29 septembrie 2009, in cadrul ORCTB magistratii Sectiei a VI a Comerciale, participa la sedinte in zilele de luni, miercuri si joi ale saptamanii, incepand cu data de 5.10 2009, prezentandu-se cate doi magistrati, in fiecare din aceste zile.
De asemenea,hotararea stabileste ca un magistrat analizeaza, in cadrul unei sedinte de judeacta, 100 de dosare avand ca obiect inscriere mentiuni, iar celalalt magistrat va analiza un numar de 50 de dosare, avand ca obiect constituire de societate.

In ceea ce priveste Oficiul Registrului Comertului din judetul Ilfov, magistratii Sectiei a VII a Comerciala a Tribunalului Bucuresti vor participa la sedintele din cadrul Oficiului in zilele de luni, miercuri si vineri ale saptamanii, cate un magistrat in fiecare din aceste zile. In ceea ce priveste numarul de dosare, se specifica faptul ca un magistrat analizeaza un numar de 150 de dosare, avand ca obiect atat inscriere mentiuni cat si constituire de societate.

Termenele de solutionare a celor peste 9.000 de cereri aflate pe rolul ORC de pe langa Tribunalul Bucuresti, sunt atribuite pana la data de 7 decembrie 2009 pentru autorizari si 26 mai 2010 pentru modificari ale actelor constitutive.

Solicitare: Eu sunt una dintre cele care asteapta judecarea dosarului cu termen iunie 2010 si nu stiu ce pot sa fac ca sa ies din impas, de aceea va rog mult sa ma ajutati !
Mai exact, eu am depus dosarul pentru inregistrarea punctului de lucru si concret pana in luna iunie nu pot functiona si daca nu functioneaza firma nu am cu ce sa platesc chiria spatiului comercial si de ce sa nu spun ca practic nu voi avea niciun venit din care sa reusesc sa traiesc pana in iunie 2010 !!!!

Am solicit Directiei Sanitar Veterinare sa-mi elibereze ei avizul de functionare primii si sa nu astept sa trimita ONRC-ul solicitarea sperand ca asa voi putea deschide firma dar si ei au primit dispozitii si nu mai primesc cereri.

Exista o alta solutie sa functionez in afara de " pe riscul meu " si cu amenzi exagerat de mari.

Apreciez orice solutie de la dvs.

Multumesc mult !








Buna ziua,

Mama este pensionata pe caz de boala gr. III. Are 54 de ani si 31 vechime in munca iar in 2010, luna iulie, se va pensiona cu puncte de penalizare.

Intentionez sa-mi infiintez o mica firma de familie si am nevoie de ajutorul mamei. Intrebarea este daca pot sa o angajez legal fara sa-i afectez pensia (in valoare de 500 lei )

Va multumesc si va doresc o zi excelenta !