avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare pensionar gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare pensionar gradul III

Buna ziua,

Mama este pensionata pe caz de boala gr. III. Are 54 de ani si 31 vechime in munca iar in 2010, luna iulie, se va pensiona cu puncte de penalizare.

Intentionez sa-mi infiintez o mica firma de familie si am nevoie de ajutorul mamei. Intrebarea este daca pot sa o angajez legal fara sa-i afectez pensia (in valoare de 500 lei )

Va multumesc si va doresc o zi excelenta !
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 12:03, 14 Septembrie 2009
ART. 94/Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
d) pensionarii de invaliditate de gradul III;
- o puteti angaja -

ART. 64/Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
- mama dvs fiind in pensie de invaliditate nu poate solicita pensie anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie acinom acinom Buna ziua, Sunt nascuta in iunie 1951. Intre 1972-1996 am lucrat cu timp normal de 8 ore pe zi.(24 ani) Intre 1996-2003 am fost pensionata pe caz de ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de boala la pensie pentru munca depusa roby lukas roby lukas Buna ziua. Sunt nascut la 01.03.1949 si din aprilie 2008 sunt pensionar de boala gr.1. Doresc sa trec la pensia pentru munca depusa si sa aflu daca: 1) in ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensia de invaliditate la cea pentru limita de varsta alexy130787 alexy130787 Daca bunicul este pensionat pe caz de boala , cum se procedeaza pentru a iesi la pensie pe limita de varsta.este nascut pe 26.11.1946 (vezi toată discuția)