Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare pensionar gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare pensionar gradul III

Buna ziua,

Mama este pensionata pe caz de boala gr. III. Are 54 de ani si 31 vechime in munca iar in 2010, luna iulie, se va pensiona cu puncte de penalizare.

Intentionez sa-mi infiintez o mica firma de familie si am nevoie de ajutorul mamei. Intrebarea este daca pot sa o angajez legal fara sa-i afectez pensia (in valoare de 500 lei )

Va multumesc si va doresc o zi excelenta !
ART. 94/Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
d) pensionarii de invaliditate de gradul III;
- o puteti angaja -

ART. 64/Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
- mama dvs fiind in pensie de invaliditate nu poate solicita pensie anticipata partiala.