avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate mihaif82

Activitate mihaif82

Răspuns la discuția perchezitie nemotivata
In autorizatia de perchezitie sunt mentionate numarul de inregistrare al dosarului la DIICOT si la judecatoria Sfintu Gheorghe, mai sunt facute niste mentiuni la articole de lege care tin strict de procedura penala in cazul efectuarii perchezitiei (art.101,103-105, 107-108 si 111 C.P.P.) si datele mele de identificare....nume adresa cnp...etc....dar referitor la savarsirea vreunei infractiuni sau din care sa reiese vre-o acuzare sau orice altceva nu este. .....Si la perchezitie nu este obligatorie si prezenta unui procuror..???.....ca s-au prezentat doar 3 ofiteri (subcomisari)
buna ziua, sunt din Sf.Gheorghe, CV, si in data de 20 august '09 la domiciliul meu a fost facuta o perchezitie de catre 4 ofiteri DIICOT. la plecare acestia mi-au lasat o copie dupa mandatul de perchezitie si am facut un proces verbal cu lucrurile ce au fost ridicate: calculatorul si 3 CDuri(din mai multe ce le aveam prin casa). mi sa zis ca in cateva zile voi fi 'cautat' pentru discutii declaratii etc....si nimic. stiu foarte sigur ca nu am facut nimica ilegal ce sa le starneasca intersul lor......Intrebarea mea este cum pot afla ce am facut....nu mi s-au comunicat acuzatii motive nimica......si asi vrea sa stiu si eu acuzatile..(doar e dreptul meu) si ce se intampla cu calculatorul...cand mi se restituie. Nu exista un termen in care trebuie solutionata o problema sau o procedura gen ...daca tot i-am luat omului lucrurile sa stie de ce...un motiv ceva...?? 26/d/p/2009 e nr dosar la DIICOT covasna si 3081/305/92009 dosar la judecatorie atata stiu ca este inceput dosar de urmare penala???