Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... perchezitie nemotivata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

perchezitie nemotivata

buna ziua, sunt din Sf.Gheorghe, CV, si in data de 20 august '09 la domiciliul meu a fost facuta o perchezitie de catre 4 ofiteri DIICOT. la plecare acestia mi-au lasat o copie dupa mandatul de perchezitie si am facut un proces verbal cu lucrurile ce au fost ridicate: calculatorul si 3 CDuri(din mai multe ce le aveam prin casa). mi sa zis ca in cateva zile voi fi 'cautat' pentru discutii declaratii etc....si nimic. stiu foarte sigur ca nu am facut nimica ilegal ce sa le starneasca intersul lor......Intrebarea mea este cum pot afla ce am facut....nu mi s-au comunicat acuzatii motive nimica......si asi vrea sa stiu si eu acuzatile..(doar e dreptul meu) si ce se intampla cu calculatorul...cand mi se restituie. Nu exista un termen in care trebuie solutionata o problema sau o procedura gen ...daca tot i-am luat omului lucrurile sa stie de ce...un motiv ceva...?? 26/d/p/2009 e nr dosar la DIICOT covasna si 3081/305/92009 dosar la judecatorie atata stiu ca este inceput dosar de urmare penala???
In mod normal trebuia sa vi se comunice motivul perchezitiei...faceti o adresa la DIICOT si solicitati raspuns in termen legal si incercati sa vedeti ce e si cu dosarul de la judecatorie (intrand pe portalul instantelor am observat ca exista o cerere privind efectuarea de perchezitii - art. 100 si urmatoarele C.p.p., inregistrata la 19.08.2009)!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
s-ar putea sa fie ceva legat de droguri.
daca s-a ajuns in aceasta faza, neaparat sa contactati un avocat de la dvs din oras.
interesa-ti care este obiectul dosarului de la judecatorie.
E clar ca a fost inceputa urmarirea penala.
In autorizatia aia spune si numele invinuitului/inculpatului.
mihaif82 a scris:

buna ziua, sunt din Sf.Gheorghe, CV, si in data de 20 august '09 la domiciliul meu a fost facuta o perchezitie de catre 4 ofiteri DIICOT. la plecare acestia mi-au lasat o copie dupa mandatul de perchezitie si am facut un proces verbal cu lucrurile ce au fost ridicate: calculatorul si 3 CDuri(din mai multe ce le aveam prin casa). mi sa zis ca in cateva zile voi fi 'cautat' pentru discutii declaratii etc....si nimic. stiu foarte sigur ca nu am facut nimica ilegal ce sa le starneasca intersul lor......Intrebarea mea este cum pot afla ce am facut....nu mi s-au comunicat acuzatii motive nimica......si asi vrea sa stiu si eu acuzatile..(doar e dreptul meu) si ce se intampla cu calculatorul...cand mi se restituie. Nu exista un termen in care trebuie solutionata o problema sau o procedura gen ...daca tot i-am luat omului lucrurile sa stie de ce...un motiv ceva...?? 26/d/p/2009 e nr dosar la DIICOT covasna si 3081/305/92009 dosar la judecatorie atata stiu ca este inceput dosar de urmare penala???

Incercati sa va angajati un avocat care sa se intereseze despre ce e vorba.
Aveti dreptul de a cunoaste despre ce este vorba.
Daca nu ati savarsit nicio infractiune ar trebui sa va restituie ceea ce au luat.

avocat Claudiu Lascoschi
In mandatul de perchezitie este facuta mentiunea cu motivele si invinuirea ce vi se aduce...nu cred ca nu stiti motivul si pentru ce infractiune sunteti acuzat, cercetat.
Un avocat, de care aveti nevoie, cu siguranta, va poate lumina...:)