avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate sonia.maria

Activitate sonia.maria

Vreau sa contest un pr vb de contraventie pt o fapta imputata in baza legii 330/2003 art.48 lit q-mentionez ca sunt paznic la o firma si in noaptea de 26.04.2012 eram de paza cu un coleg ,avand in vedere ca ploua si batea vantul ne-am bagat in masina ,avand in vedere ca in zona de paza nu exista o cladire /ghereta in care sa ne adapostim in astfel de cazuri si mentionez ca aveam aprobarea sefului sa ne adapostim in masina .In jurul orei 1 dimineata ,a venit un ag constatator ,care pe langa faptul ca nu s-a prezentat ,ne-a cerut actele de identitate la control mie si colegului......noi ,fiind de buna credinta am predat C.I ,ne-a notat datele personale ,si fara sa incheie vreun pr vb sau sa ne aduca la cunostiinta ca ni se imputa vreo fapta ,sau sa semnam ceva ....nimik.In ziua de 11 .05.2012 m-am trezit cu o instiintare prin care mi s-a comunicat pr vb de contraventie prin care mi se imputa fapta prev la art 48 lit q legea 330/2003 ,"sa respecte consemnul general si particular al postului",pr vb care normal nu era semnat de mine ,pt ca nu mi s-a adus la cunostiinta nicio contraventie si mai este specificat ca nu a fost de fata niciun martor pt ca era o ora tarzie ,adica ora 1 dimineata.
Intrebarea mea este........unde ma adresez pt a contesta pr vb ,eu am cunostiinta ca la judecatoria arondata locului savarsirii faptei,desi in pr vb scrie ca la unitatea din care face parte agentul constatator si daca pot solicita nulitatea pr vb pt motivul lipsei semnt unui martor.Va multumesc

@ Cornel, poti te rog sa-mi trimiti si mie e-mailul? Sunt interesata in obtinerea acelei adeverinte. Multumesc

jurilex84@yahoo.com
Discuție intabulare
Care este temeiul legal in baza caruia o persoana poate introduce o cerere de intabulare in numele proprietarului(ex .imputernicire)?
In vederea eliberarii actului de identitate am nevoie de o adeverinta de spatiu de la primarie ,insa acest lucru mi se refuza pe motiv ca am amenzi,se poate acest lucru?Care este cadrul legal care restrictioneaza acest lucru?
In ce consta referatul de organizare a examenului de promovare in grad?
Ce trebuie sa cuprinda documentatia pentru a demara procedura privind concursul/examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut de catre un functionar public de executie in cadrul unei primarii.Ce acte normative trebuie avute in vedere ,in afara legii 188/1999 cu modif.Multumesc.
Cum imi pot recupera o suma de bani pe care am imprumutat-o unei persoane pe incredere,fara sa am la mana un contract de imprumut,sau sa fi incheiat contractul in prezenta unor martori.Cum trebuie sa procedez.Multumesc
In baza carei legii scolile pot demara procedururi de achizitii publice,si nu mai e nevoie ca primaria sa demareze procedura in interesul pt lucrari ce sunt in interesul scolii?
Unde pot gasi un model de nota de fundamentare pt suplimentare lucrari in vederea incheierii unor acte aditionale .Ce documente trebuie sa atasez in momentul in care se incheie un act aditional.Actele aditonale se publica in SEAP,sau doar contractul intial?
Unde ne putem adresa locuitorii unui bloc cu o sesizare/plangere pt surplusul de consum de apa care ne este introdus ilegal.Sesizarea trebuie sa fie introdusa personal de fiecare localnic sau se poate face o sesizare comuna de catre toti localnicii,ce trebuie sa cuprinda aceasta sesizare si in baza carui temei legal o putem realiza?multumesc