avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate viky56

Activitate viky56

Are voie sa incheie testament cineva care are Alhzeimer ,Parkinson ?
Multumesc
Un certificat de la IML este obligatoriu sa fie scris intr un testament cu legat particular sau doar se anexeaza la certificat.Exista un art de lege sau fiecare notar face cum vrea
Buna ziua, Se poate anula un testament lasat de verisoara mea primara in varsta de 87 de ani cu -dementa rezultata din actele medicale ,inainte de intocmirea testamentului- cu toate ca la intocmirea testamentului la notar a fost depus un certificat de la IML ca avea discernamant? detin acte medicale din care rezulta ca lua medicatie pentru dementa si era in imposibilitate de a se descurca singura sau a avea tangenta cu banii,
Intrebare
Se pate anula testamentul si pe ce baza
Dovezile actelor medicale trebuiesc legalizate?
Ce se intampla cu certificatul de la IML
Cine este vinovat principal ptr intocmirea testamentului
Mentionez ca in urma decesului verisoarei mele am deschis succesiune .
Multumesc
Drept de mostenire
Buna ziua am urmatoarea intrebare cu rugamintea daca ma puteti indruma
Mama mea X are in certificatul de nastere numele tatalui dar alt nume la mama . Mama mea X avea o sora Y caruia nu i stiu numele inainte de casatorie deoarece nu detin certificatul de nastere doar cel de deces unde are doar numele dupa casatorie.Sora Y a mamei mele a avut doua fete A si B ambele decedate, inclusiv sotul lui B decedat.Mama mea X a decedat si ea
In urma decedarii uneia din fete B au ramas doua apartamente unul in care statea si a si murit si unul pe care a facut un contract de intretinere cu o terta persoana. Inainte B a avut o fata care a decedat si dupa a facut succesiunea si a intrat in toate drepturile de mostenire asupra celor doua apartamente
Eu sunt unica fiica a lui X si vreau sa fac acte ptr mostenire deoarece nu am testament sau alte acte de la B
Detin toate actele de succesiune asupra unui ap si loc de veci ale lui B dar datorita faptului ca cea care avea grija de B a luat toate actele din casa inclusiv lucruri de valoare si bani nu detin si ptr celalalt ap actul de succesiune al lui B .
1. De unde si cum pot afla numele sorei mamei mele inainte de casatorie(certificat de nastere)
2 In ce grad de rudenie sunt eu incadrata
3.Ce alta modalitate exista sa pot afla numele de fata a sorei mamei mele in situatia in care nu pot gasi un certificat de nastere
4. Care ar fi variantele sa obtin actul de succesiune pe al doilea ap dat cu contract de intretinere si contractl de intretinere daca nu le obtin amiabil
5. care este termenul de depunere acte ptr succesiune de la data decesului B
6. De unde si cum pot afla rudele si gradul lor posibile sa participe la masa succesorala.
Cu respect
Buna ziua,
Rog sa mi comunicati daca se pate o formula de calcul pentru repartizarea caldurii intr un bloc fara repartitoare si doar un ap debransat ce are montata CT. Ma intereseaza mai exact cum se repartizeaza costurie din factura ptr (individual,cote indivize si tevile verticale ce trec prin apartamente.) O baza legala daca exista.
Va multumesc
Multumesc
Da traieste , nu mai are frati decedata,nu mai are tata.
multumesc
Drept mostenire.
Buna ziua
Am o verisoara (mama ei cu mama mea au fost surori) ce a avut o fata care a decedat. Decedata are un apartament proprietate. Intrebarea mea este cine are drept de mostenire asupra apartamentului daca mama decedatei traieste si nu exista un testament .
Multumesc