avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate anca medina

Activitate anca medina

Răspuns la discuția vreau sa-mi cumpar o casa
va multumesc manuelabernat!deci mie imi corespunde sa platesc onorariul notarial si cu totu aparte intabularea, inscrierea pe numele meu,nu intra totu impreuna,nu?
vreau sa-mi cumpar o casa si as vrea sa stiu care ar fii cheltuielile mele pana in punctul in care casa e pe numele meu.am intrebat notarul care a facut succesiunea si intabularea a celor care imi vinde casa ce cheltuieli tre sa suport eu si mi-a spus ca,cumparatorul plateste contractul de vanzare cumparare.e adevarat?si inca ceva :ca sa intabul casa pe mine tre sa platesc aparte intabularea?va multumesc
dar sa schimb numele fetitei?sa o terc pe numele meu s-ar putea?
si daca nici atunci nu-mi plateste nimic ce se intampla?
de noua luni am decizia judecatoreasca care denota ca eu sunt tutorul copilului si care il obliga pe el sa-mi plateasca lunar 100 ron pe luna.niciodata nu mi-a dat nimic pentru copil.ce pot sa fac?
va multumesc frumos m-ati ajutat f.mult.o ultima intrebare:ea,nora mi-a zis ca nepotul difunctilor a imputernicito pe ea sa faca toate demersurile,e adevarat ca daca el i-a facut o imputernicire la un notar poate sa semneze in locul lui cand imi vinde casa?multumesc
de ce acte au ei nevoie sa poata sa imi vanda casa?va intreb pentru ca eu momentan lucrez in spania si am fost o data acasa pregatita sa cumpar casa (nestiind ca ei nu au toate actele de pe casa in regula),am ramas cu ei ca dupa ce isi vor rezolva problemele voi pleca din nou in tara si le voi plati casa.acum eu nu pot sa lipsesc de la lucru cand au ei chef si in plus mai sant si banii care ii cheltuiesc pentu a calatori .cu ce acte pot sa-mi doveeasca ei ca totul e in regula?
si daca ajung la probleme mai grave de exemplu sa nu poata sa se intabuleze sau pur si simplu sa nu aiba chef sa rezolve tot cum imi recuperez eu banii care i-am dat?(10% din pret).eu,cand i-am dat banii am facut impreuna cu nora o hartie de mana cu doi martori fiecare.in acele momente eu nu stiam cum se pune problema ca ei nu au facut actul de succesiune.
stiu ca este absurda intrebarea,dar vreau sa cumpar o casa care inca nu este intabulata pe cine pe cine vrea sa mi-o vanda.succesorii ar fii defapt nora difunctilor impreuna cu nepotul difunctilor( tatal acestuia fiul difunctilor fiind mort si deasemenea sotul norei difunctilor).ACESTE DOUA PERSOANE AU LA RANDUL LOR FIECARE COPII,NORA ARE DOUA FETE,IAR NEPOTUL ARE UN BAIAT.nici unua dintre persoanele numite nu sant prin lege proprietarii casei prin lege deoarece nu au facut succesiunea.ei spun ca in zilele de azi se poate intabula direct cumparatorul adica eu sa nu intre ei in atatea complicatii.e adevarat?si daca nu eu la cine trebuie sa er titlul de proprietate cine trebuie sa-mi vanda mie casa?as avea nevie de un raspuns urgent ca deja am dat 10% din bani