avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate georgianaflorina

Activitate georgianaflorina

Doamna avocat ne-a spus la data publicarii hotaririi ca permisul nu este anulat si sa mergem la politia rutiera sa il recuperam. Acolo am fost trimisi la plimbare si ni s-a spus la ghiseu fara ca hotarirea sa fie citita in detaliu sa revenim peste un an dupa ce am facut scoala de soferi. Acum la un an dupa, am incercat sa ne inscriem la scoala de soferi dar cei de acolo nu inteleg hotarirea. Exista posibilitatea sa nu o inteleaga pt ca nu este permisul de fapt anulat?

Totodata Codul rutier spune urmatoarele:
Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savarsita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie;

Deci este anulat sau nu? Multumim
Am inteles de ce anume aveti nevoie. Reproduc hotarirea din portal:

"Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Dosar nr.____________ H O T Ă R Ă Ş T E : În baza art. 192 alin.2 C.pen., cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., condamna pe inculpatul __________, la pedeapsa de 2 ani ?i 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de Ucidere din culpă. În baza art. 91 alin. 1 lit. a-d C.pen., dispune suspendarea sub supraveghere a executarii pedepsei aplicate prin prezenta sentinţă penală în sarcina inculpatului pe durata unei perioade de 3 ani, ce constituie termen de supraveghere pentru inculpat, conform art. 92 alin. 1 C.pen., şi care, potrivit art. 92 alin. 2 C.pen., se calculeaza de la data ramânerii definitive a prezentei hotarâri penale. În baza art. 93 alin. 1 C.pen., obliga pe inculpat ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune _______, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea lui; c) să anunţe Serviciul de Probaţiune ______, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice Serviciului de Probaţiune ________ schimbarea locului de muncă; e) să comunice Serviciului de Probaţiune __________ informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor lui de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.pen., impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze cel puţin un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune ______ sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C.pen., obligă inculpatul ca, pe parcursul termenului de supraveghere, sa presteze o munca neremunerata în folosul comunitaţii pe o perioadă de 120 de zile lucratoare, activitate care se va desfaşura fie în cadrul Direcţiei de Asistenţă Comunitară fie în cadrul Direcţiei de Exploatare Patrimoniu din cadrul Consiliului Local ______, afară de cazul când din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. Un exemplar al prezentei sentinţe penale va fi trimis Serviciului de Probaţiune _________. În baza art. 91 alin. 4 C.pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C.pen., referitoare la posibilitatea revocarii beneficiului suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere în caz de savârşire a vreunei infracţiuni ori de nerespectare a masurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse de instanţă ori stabilite de lege sau a nerespectarii integrale a obligaţiilor civile. În baza art.7 din Legea nr.76/2008 privind organizarea şi funcţionarea Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare, dispune prelevarea probelor biologice de la inculpatul _______________ în vederea introducerii profilelor genetice în Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare. În baza art.49 alin.1 din Legea nr.136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România, raportat la art. 397 alin. 1 C.proc.pen. raportat la art. 1349 şi 1357-1358 C.civ. cu referire la art. 19 alin. 1 şi 25 alin. 1 C.proc.pen., admite în parte acţiunea civilă exercitată de către părţile civile ________________________________ şi în consecinţă: - obligă societatea de asigurare Sc ____________________, în calitate de parte responsabilă civilmente să plătească părţilor civile _____________________ suma de __________________, în echivalent în lei la cursul B.N.R. de la data producerii accidentului, cu titlu de despăgubiri civile reprezentând daune morale. - obligă societatea de asigurare Sc ___________________, în calitate de parte responsabilă civilmente să plătească părţii civile _____________________ suma de ________, în echivalent în lei la cursul B.N.R. de la data producerii accidentului, cu titlu de despăgubiri civile reprezentând daune morale. - obligă societatea de asigurare _____________________, în calitate de parte responsabilă civilmente să plătească părţilor civile __________________, suma de _____________ pentru fiecare de la data cauzării prejudiciului, cu titlu de despăgubiri civile reprezentând daune materiale constând în cheltuielile ocazionate de înmormântarea victimei şi parastasele efectuate; Respinge cererea părţilor _____________________ privind acordarea dobânzii legale ca tardiv formulată. Respinge cererea păr?ilor civile __________________________ privind acordarea unei indemniza?ii lunare de între?inere, ca neîntemeiată. În baza art. 397 alin. 1 C.proc.pen. raportat la art. 1349 şi 1357-1358 C.civ. cu referire la art. 19 alin. 1 şi 25 alin. 1 C.proc.pen., raportat la art.320 alin.1 din Legea nr.95/2006 admite acţiunea civilă formulată de Spitalul __________________ şi obligă societatea de asigurare _____________________, în calitate de parte responsabilă civilmente să plătească părţii civile Spitalul ___________________________ suma de ____________ reprezentând îngrijiri medicale acordate victimei decedate _____________, precum şi dobânda legală calculată la cursul de referinţă B.N.R., de la data cauzării prejudiciului şi până la data achitării efective. În baza art. 397 alin. 1 C.proc.pen. raportat la art. 1349 şi 1357-1358 C.civ. cu referire la art. 19 alin. 1 şi 25 alin. 1 C.proc.pen., raportat la art.320 alin.1 din Legea nr.95/2006 admite acţiunea civilă formulată de Serviciul de Ambulanţă Judeţean ________ şi obligă societatea de asigurare _______________, în calitate de parte responsabilă civilmente să plătească părţii civile Serviciul de Ambulanţă Judeţean ____________ suma de ________ reprezentând transportul la spital a victimei decedate _____________. În baza art. 404 alin. 4 lit. e C.proc.pen. cu referire la art. 398 C.proc.pen. şi art. 276 alin. 1, 2 C.proc.pen., admite în parte cererea formulată de către părţile civile ______________ şi obligă societatea de asigurare ______________, în calitate de parte responsabilă civilmente să plătească părţilor civile _______________ suma de _____________pentru fiecare iar păr?ii civile _____________ suma de ____________ cu titlu de cheltuieli judiciare efectuate în cadrul prezentului proces penal atât în cursul judecăţii cât şi în cursul urmăririi penale. În baza art. 404 alin. 4 lit. e C.proc.pen. cu referire la art. 398 şi art. 274 alin. 1 C.proc.pen. raportat la art. 272 alin. 1 C.proc.pen., obliga pe inculpatul ________________ să plătească statului suma de ___________, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de către stat, din care suma de ______________ reprezinta cheltuielile judiciare din timpul urmaririi penale iar suma de ___________ reprezinta cheltuielile judiciare din timpul fazei judecaţii. Ia act de faptul că atât inculpatul cât ?i păr?ile civile au fost asista?i de apărători ale?i. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minutei către persoanele vătămate, părţi şi procuror, conform art. 410 alin. 1 C.proc.pen. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, __________. Preşedinte,"

Va multumesc mult pentru raspuns si o zi frumoasa.
Am incercat sa va trimit in privat scanari ale paginilor, dar pagina nu imi permite atasarea. Ce detalii as putea sa va dau? Multumesc mult
Hotarirea are 13 pagini A4 si detalii confidentiale. Mi-ar lua toata noaptea sa tehnoredactez intreg continutul. Ce detalii va sunt necesare? Multumesc mult
Va rog ajutati-ma sa inteleg daca conducatorul auto in cauza are sau nu permisul anulat. Are o pedeapsa clara scrisa in cazier, dar in ceea ce priveste permisul scrie asa...

Reproduc pasajele care mi se par relevante din decizia finala. Din pacate nu pot pune o poza ca atasament.

"Cat priveste aplicarea pedepsei complementare, instanta constata ca aceasta pedeapsa complementara nu este necesara; mai mult, potrivit dispozitiilor art 192 alin 2, coroborate cu dispozitile art 67 alin 2 C.pen, interpretat per a contrario, aplicarea pedepsei interzicerii exercitarii unor drepturi nu este obligatorie in cazul prezentelor infractiuni, intrucat legea nu prevede aceasta pedeapsa in mod expres pentru infractiunile savarsite de inculpatul din prezentul dosar.

Potrivit art 65 alin 1 C. pen, pedeapsa accesorie consta in interzicerea exercitarii drepturilor prevazute de art.66 alin.1 lit a, b si d-o, c.pen, a caror exercitare a fost interzisa de instanta ca pedeapsa complemntara.

Or, avand in vedere ca, potrivit celor de mai sus, instanta nu a aplicat vreo pedeapsa complementara pentru inculpatul din prezentul dosar, in baza art.65 alin 1 C.pen interpretat per a contrario, instanta nu va aplica nicio pedeapsa accesorie inculpatului in prezenta speta."

Deci, se poate duce sa isi ia permisul inapoi de la Politie sau nu?
Eu inteleg ca are cazier pt fapta, dar nu i se interzice dreptul de a conduce. Trebuie sa faca scoala de soferi din nou?

Multumesc mult!
Buna ziua. Unde gasesc ultimul model de contract de arenda, pe cati ani se poate incheia si daca sunt slte detalii de tinut minte. Multumesc mult
Am luat de la padure aproximativ 4mc de lemn. Noi locuim intr-un sat, dar peste aproximativ 2 luni acest lemn trebuie sa ajunga pe un alt teren tot al nostru in alt sat la aproximativ 15 km. Acum acolo nu sta nimeni si nu putem duce lemnul pt ca nu cunoastem pe nimeni si nu-l mai gasim. Daca nu il luam acum, nu mai prindem la padure pt ca se termina taierile pe anul acesta si lemnul ne trebuie neaparat.

Bonul de transport e valabil doar 8 ore. Trebuie sa-l aducem unde locuim acum, dar nu ne mai da de la padure alt bon de transport peste 1-2 luni chiar daca avem chitanta ca am platit lemnul. Pe traseu putem fi opriti de politia de frontiera. Ce putem face? Cui sa ne adresam? Il putem muta doar cu chitanta care este dovada ca l-am cumparat de la padure? Acum lemnul inca se gaseste la padure. Ni-l mai poate tine padurarul acolo cam o saptamana timp in care trebuie sa ne gandim unde il ducem. Multumesc mult.
Buna seara. Pot incheia ca si persoana fizica o conventie civila cu o societate pentru cateva traduceri pe care le fac ocazional (sunt solicitata de 1-2 ori/an). Daca da, imi puteti da un model si imi puteti spune ce obligatii are compania si totodata ce obligatii am eu ca si prestatar. Multumesc mult.
O persoana fizica poate emite facturi atunci cand presteaza un serviciu catre o persoana juridica care ii cere factura? Ma refer la o persoana fizica neinregistrata la nici o autoritate fiscala, care nu detine cod fiscal de PFA sau II. Se poate emite factura si apoi sa se declare venitul incasat la autoritatea fiscala la final de an? Multumesc
Deci cu forta nu. Asta e bine. Ma temeam sa nu ma trezesc cu vreo hotarire judecatoreasca prin care mi se impune asa ceva. Si asa avem o curte mica de abia incapem - stalpul EON mai lipseste. O sa vedem cum evolueaza lucrurile. Multumesc mult