avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate vasileid

Activitate vasileid

Răspuns la discuția salariu compensatoriu
care este valoarea neta acestui salar compensatoriu?



Gabi Mocanu a scris:

georgeta enasescu a scris:

dar angajatorul se afla intr-o situatie economico-financiara precara , acesta fiind motivul restructurarii postului, societatea nu este membra semnatara a CCMUNN pe anii 2007-2010 deoarece nu este membra a nici unei organizatii patronale ; nici salariatii societatii nu sunt membri ai vreunui sindicat semnatar al CCMUNN pe anii 2007-2010; Codul muncii in prezent in vigoare poate impune societatii in calitate de angajator acordarea unor drepturi banesti ?


Contractul colectiv de munca unic la nivel national, se aplica tuturor angajatilor si angajatorilor indiferent daca sunt sau nu parte la una din organizatiile semnatare ale acestuia.
Salariu compensatoriu instituit de art. 78 din CCMUN, constituie o creanta salariala pe care o are angajatul concediat asupra fostului sau angajator.
Deci chiar daca vorbim de falimentul societatii, acel salariat are o creanta asupra acesteia, creanta cu care se poate inscrie la masa credala.
Sa nu uitam ca in conformitate cu prevederile codului muncii creantele de natura salariala se achita anterior oricarei alte creante (numai organele statului nu respecta aceasta si dispune blocarea si executarea conturilor societatilor comerciale , conturi din care se platesc salarii).
Data post: Luni, 9 Noiembrie 2009, 18:19
www.asistentajuridica.info.ro




Subiect: RE: Inchidere firma cu datorii- urgent!

In functie de situatia exigibilitatii creantelor dvs va aflati in stare de insolventa vadita sau insolventa iminenta.
Atentie la termenele in care dvs ca debitor puteti depune cerere de intrare in procedura de insolventa (30 zile plus 6 luni), fara ca aceasta sa atraga raspunderea dvs de natura penala sub forma bancrutei simple.
Solicitarea intrarii in una dintre procedurile de insolventa este o obligatie si nu o optiune pentru debitorul aflat in incapacitate de plata.



.......mai pe intelesul meu se poate ?.....fara suparare dar nu prea inteleg.
buna seara,

am si eu o firma cu domeniu de activitate in vanzari( srl) care din pacate nu mai merge....nu sunt clienti.
stocul de marfa din magazin se ridica la 80-90.000 ron iar datoriile catre terti sunt de 70-80.000 ron. cu vanzarile lunare nu se acopera cheltuielile ( chiri, utilitati)......si asta in ultimile 6 luni.

vreu sa inchid firma.
ce ma sfatuiti sa fac?cum sa fac?
firma are 2 administratorii si nici un angajat.

va multumesc anticipat
Discuție concediere
buna ziua, se poate ca dupa mai mult de 1 an de concediu medical, la revenirea la locul de munca sa fi testat in plan profesional si sa fi demis pe motive de necorespundere profesionala...fara sa ti se acorde o perioada de adaptare la noile conditii?

va multumesc
Răspuns la discuția concediu medical
inseamna ca daca eu am stat in concediu medical 14 luni din ultimile 24 nu peimesc somaj daca sunt concediat?
buna ziua,
incepand cu luna septembrie 2008 si pana in noiembrie 2009 am fost/sunt in concediu medical ( sept-noiembrie 2008 internat in spital; noiembrie 2008-noiembrie 2009 concediu medical TBC).
am semnale ca odata cu terminarea concediului medical cei de la firma doresc sa ma dea afara.( sunt angajat la un dealer auto )
care sunt optiunile?
pot sa plec in somaj?
daca sunt dat afara primesc salarii compensatorii?
pot sa-mi reduca salariul unilateral?...care este alternativa?