avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate alinasimona

Activitate alinasimona

Buna ziua , va rog sa ma lamuriti intr-o problema,
cit de curind mi-am deschis un magazin , am fost sa iau marfa "gablonturi " , si pe eticheta nu scria nici importatorul nici ce contine ...90 % dintre comercianti asa le vind .Am fost la OPC si am intrebat ce pot face ca sa le pun eticheta cu ce contine respectivul produs ...la fiecare intrebare atat stiau sa spuna amenda amenda amenda amenda ...nici o solutie doar AMENDA ....
POT SA LE PUN EU ETICHETA MACAR CU CE CONTINE RESPECTIVUL PRODUS , PLASTIC , STICLA METAL ..SI PE ETICHETA SCRIE DOAR ATAT MADE IN CHINA ..
Va rog sa ma ajutati cu un sfat .multumesc #-o#-o#-o:((:((:((:((:((
Buna seara,
am si eu o problema pe care sincer nu o inteleg, va rog sa ma ajutati cu un sfat ,
Sunt lucrator gestionar la un punct de lucru , in magazin trebuie sa fie doi casieri angajatorii odata cu criza au redus nr lucratorilor comerciali , si in luna ianuarie una dintre casiere si-a dat demisia , am tinut locul acestui casier din martie pina astazi eu ca si lucrator gestionar , (nu intra in fisa postului si nici in CIM sa tin locul unui om ), am cerut printr-un referat propunerea unuia dintre lucratorii comerciali sa devina casier,. sefa mea (care nu stiu exact care e , ca fiecare care suna e sef) a spus ca firma nu isi permite sa aibe doi casieri , in luna septembrie am lucrat 13 h pe zi timp de 30 de zile pentru ca a fost o prb cu calc si ma presa contabilitatea sa termin vinzarile de procesat in baza de date , au trimis "revizorii" sa intocmeasca inventarul fara sa fim anuntati , si acesta s-a facut cu magazinul deschis , adica clientii roiau printre mormane de haine , magazinul este foarte mare si are peste 20000 de produse, nu avem camere si nici senzori si ne aflam intr-un centru comercial ...
Mi-am luat concediu , a ramas un casier sa faca munca exact care eu am facut-o adica 13 h pe zi , acesta cit a fost in concediu eu iam tinut locul fiind lucartor gestionar prb sunt enorme, nu m-am plins ca nu pot sta la munca si am facut supraomenescul ca sa nu ma zbirnie telefoanele si sa inceteze amenintarile ca cei de la contabilitate nu isi incheie situatia.Cum am intrat in concediu 5 zile ale mele de drept , am aflat astazi ca am casier care nu e angajat la firma si e angajat la o firma partenera si raspunde de marfa si respectiv bani .Lipsa din gestiune se plateste la pret de raft ca asa vrea sefa..Consider ca au fost incalcate multe alineate din Cim , si consider acest fapt ca o instigare intre mine si colegii mei , pentru ca sefii au intirziat plata salariului foarte multe saptamini si au vinzari deschid magazine si ei se pling .ca nu au bani , eu nu vreau sa imi dau demisia.
Dati-mi un sfat cum sa pun problema , mai ales ca nu am fost instiintata ca va veni cineva din afara magazinul cu toate ca in magazin este om care poate prelua functia de casier.Va multumesc anticipat ....