avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate maryafota

Activitate maryafota

Eu nu am studii medii, am studii superioare cu master, iar la specializarea pe care am urmat-o am facut si drept civil si drept penal.
As vrea sa stiu daca pot sa ma inscris la Scoala Nationala de Grefieri, in conditiile in care eu am facut Facultatea de Drept dar am terminat pe specializarea Administratie publica.

De o saptamna am facut un pfa si as vrea sa stiu ce as m-ai avea de facut, singurul lucrul pe care l-am facut este ca am luat certificatul de inmatriculare de la Registrul comertului, iar acum nu stiu ce pasi m-ai trebuie urmati. Ce declaratii se depun la fisc si in ce perioada se depun acestea?
Sotul meu este in concediu medical de 90 de zile, el inainte avand somaj,si am inteles ca dupa 90 de zile de concediu medical va fi trimis la comisie sa se pensioneze.
Se poate pensiona?
Are doar 24 de ani , el a avut tendonul taiat dar mai dureaza perioada de recuperare inca vreo 3 luni.
Intrebarea este daca ii se va da in continuare concediu medical ca sa i se prelungeasca somajul sau i se va da pensie pana isi revine si dupa somaj?
Discuție drept penal
poate cineva sa ma ajute in rezolvarea unei spete?

Un cetatean spaniol se afla pe o nava portugheza, in Marea Neagra, mai exact in marea libera.Acesta eset lovit de catre un cetatean turc cu o vasla si cade in mare, reuseste sa innoate pana la malul Bulgariei, de aici este luat de o ambulanta si transportat la o clinica din Austria unde moare datorita unui tratament medical necorespunzator.
legea carui stat se aplica ? de ce?