avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Inscriere SNG - conditii de studii
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Inscriere SNG - conditii de studii

As vrea sa stiu daca pot sa ma inscris la Scoala Nationala de Grefieri, in conditiile in care eu am facut Facultatea de Drept dar am terminat pe specializarea Administratie publica.

maryafota a scris:

As vrea sa stiu daca pot sa ma inscris la Scoala Nationala de Grefieri, in conditiile in care eu am facut Facultatea de Drept dar am terminat pe specializarea Administratie publica.




La concursul de admitere la ªcoala Naţională de Grefieri au dreptul să participe persoanele care îndeplinesc următoarele condiţii:
- au cetăţenie română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
- nu au antecedente penale, nu au cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
- cunosc limba română;
- sunt apte din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
- au studii superioare juridice ori studii medii sau alte studii superioare, după caz.

Bună. Ţi-am dat un copy-paste de pe site-ul oficial SNG. Ai dreptul să te înscrii la admitere. Succes!
maryafota a scris:

As vrea sa stiu daca pot sa ma inscris la Scoala Nationala de Grefieri, in conditiile in care eu am facut Facultatea de Drept dar am terminat pe specializarea Administratie publica.


Imi pare rau sa-ti spun ca nu poti participa la acest concurs,din experienta anilor trecuti iti spun ca s-au primit doar dosarele celor care au ca specializare dreptul.Ce a scris celalalt utilizator este corect numai ca in realitate este altfel.Le dau dreptate si celor de la SNG,pt ca la numarul imens de candidati cu studii sup. care se inscriu la acest concurs nu mai are rost sa-si bata capul cu cei cu studii medii,acest lucru era valabil in urma cu 6-7 ani cand nici nu se ocupau locurile.Oricum tu mai intereseazate,pt.ca la noi este posibil orice.

Eu nu am studii medii, am studii superioare cu master, iar la specializarea pe care am urmat-o am facut si drept civil si drept penal.
persoanele care au studii superioare de alta specialitate sunt asimilate celor cu studii medii. SNG nu a mai organizat de cativa ani buni concurs pentru persoanele cu studii medii.

pentru linistea ta sufleteasca citeste Legea nr. 567 din 2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea (art. 21-41), vei vedea ca nu poti sa participi la concursul organizat de SNG dar poti participa la concursurile organizate de Curtile de Apel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere sng fara studii juridice michiko michiko Bună! La admiterea pentru ªcoala Naţională de Grefieri pot participa şi persoane cu studii superioare în alt domeniu decât cel juridic? Mulţumesc! (vezi toată discuția)
Participare la sng cu studii superioare de alta specialitate Tatiana85 Tatiana85 Buna sunt si eu o aspiranta la SNG si as vrea sa aflu daca ma pot inscrie la sng , neavand studi superioare juridice , fiind o absolventa a fcultatii de ... (vezi toată discuția)
Studii necesare pentru a da admitere la sng iustinov iustinov Pot sa dau la SNG daca termin anul acesta Administratie publica,adica stiinte administrative?Astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva.Multumesc! (vezi toată discuția)