avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate an-na

Activitate an-na

Buna ziua,
Conform OM547/2010 Anexa 3 ,B punct 7 beneficiez de spor de 15 % ptr munca pe calculator.La inceputul anului 2015 comisia unitatii a aprobat ca avem dreptul la acest spor dar deoarece nu sunt bani vom primi 4 zile concediu suplimentar de odihna(1 zi pentru 3 luni ),. Aceste 4 zile suplimentare de concediu de odihna inca nu le-am efectuat . Pot sa le efectuez anul viitor in ianuarie sau le pierd daca nu le efectuez in anul in curs ? Conform carui articol am dreptul la reportarea acestor zile deoarece mi se spune ca daca nu le efectuez in acest an le pierd. Va multumesc
Discuție munca de noapte
Buna ziua ,
Am fost diagnosticata cu sarcoidoza pulmonara gradul III in 2008.Am luat tratament cu cortizon un an si 6 luni. Dupa acest tratament am descoperit ca am adenom hipofizar si hipotiroidie. Sarcoidoza pulmonara este in remisie,oricand poare recidiva din cauze necunoscute .
Avand aceste boli pot fi obligata sa lucrez 12 ore sau tura de noapte ? Doctorul de la medicina muncii mi-a spus ca sarcoidoza pulmonara nu este trecuta la boli ce au interdictie tura de noapte .

Va multumesc
Am citit cu atentie aceste randuri si inteleg ca de la 2 ani mama a preferat sa paraseasca caminul.Copilul are acum 7 ani,spune-mi te rog unde s-au pierdut cei 5 ani ? In acest timp acest tata devotat nu si-a cautat drepturile?Si tu nu il cunosti de cand era cu mama copilului asa ca nu stii daca ea nu avea dreptate in ceea ce priveste alcoolul.
Poate tatal se foloseste de copil pentru ca mama in sfarsit are o alta relatie,la asta nu te-ai gandit ?Si dragostea nu consta in a plati pensie alimentara,a face cadouri si a suna la ocazii.
Multa bafta sa NU ti se intample la fel !
Buna ziua,

Din nefericire am ajuns la acest forum.Sunt casatorita de 13 ani. Nu avem copii. Vreau sa divortez ,situatia fiind aceasta:
Locuim ,doar eu si sotul meu in apartamentul parintilor mei in Bucuresti. Buletinul meu este cu adresa unde locuim adica in Bucuresti. Buletinul sotului,desi locuieste cu mine si este trecut in cartea de imobil al administratorului este cu vechea adresa din judetul Timis,acolo unde dealtfel ne-am si casatorit.
Ce acte imi trebuie si unde sa depun cererea de divort ? In Bucuresti ,unde locuiesc eu sau trebuie sa merg la Timisoara ? Conteaza ca el nu si-a schimbat buletinul si a ramas cu vechea adresa? Ma impiedica mult aceasta situatie ?
Va multumesc