Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte

Buna ziua ,
Am fost diagnosticata cu sarcoidoza pulmonara gradul III in 2008.Am luat tratament cu cortizon un an si 6 luni. Dupa acest tratament am descoperit ca am adenom hipofizar si hipotiroidie. Sarcoidoza pulmonara este in remisie,oricand poare recidiva din cauze necunoscute .
Avand aceste boli pot fi obligata sa lucrez 12 ore sau tura de noapte ? Doctorul de la medicina muncii mi-a spus ca sarcoidoza pulmonara nu este trecuta la boli ce au interdictie tura de noapte .

Va multumesc
Conf art 127 alin 3 CM salariaţii care desfăşoară muncă de noapte şi au probleme de sănătate recunoscute ca având legătură cu aceasta vor fi trecuţi la o muncă de zi pentru care sunt apţi.

Conf HG 355/2007 in Fişa 143. Personal care lucrează în tura de noapte (în intervalul orar 22.00-6.00), aveti contraindicaţii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- psihoze manifeste
- boală cardiacă ischemică
- hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
- ulcer gastric/duodenal forme active
- tineri sub 18 ani
- gravide