avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate mitrut

Activitate mitrut

Sunt un lucrator din cadrul MAI. In anul 1988 am absolvit o scoala militara de subofiteri. Am activat in cadrul structurilor MAI ca subofiter pana in 1994, cand in urma unui concurs am fost inaintat la gradul de sublocotenet, fiind trecut din corpul subofiterilor in corpul ofiterilor. In urma demilitarizarii MAI gradul de locotenent pe care il aveam a fost echivalat cu cel de inspector de politie. Odata cu modificarea statutului politistului prin legea 360/2002, in aceasta sa prevazut ca ofiterii sa aiba obligatoriu studii superioare, fiind prevazut un termen de 5 ani pentru aceasta. Din pacate din motive obiective nu m-am incadrat in acest termen, in 2007 cand a aexpirat termenul respectiv, fiind in ultimul an de studii la Facultatea de psihologie, insa nu s-a tinut cont de acest fapt si am fost trecut din nou in corpul agentilor de politie. Va rog sa-mi raspunde-ti daca gradul de ofiter dobandit in urma unui concurs, in conditiile legii de la data respectiva (1994), putea sa-mi fie luat, odata ce am fost trecut din corpul subofiterilor in corpul ofiterilor. Mentionez ca in situatia mea se afla mai multi colegi.
Va multumesc