avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate serian

Activitate serian

buna seara. am o intrebare si va multumesc pentru ajutorul acordat. la un salariu de 720 ron care este suma de bani care trebuie sa o primesc la un salariu compensator.? va intreb ca patronul si contabila nu [stiu] asa motiveaza. 2Pot da in judecata patronul pe motiv ca mi-a modificat in contract timpul de lucru [de 4 0re] fara sa ma anunte sau sa semnez vreun act cu toate ca eu lucram 12 ore de luni - duminica? din acest motiv am obtinut un somaj de 450 ron cu 3 ani vechime. va multumesc pentru raspuns si ca m-ati ajutat.
buna seara am o intrebare am cerere depusa pentru angajare din anul 2004 la sc oil terminal de atunci s-au facut ...angajari pe criterii ...am fost in audiente si primeam acelasi raspuns cand vor fii posturi ma anunta. oare nu am acelasi drept ca ceilalti angajati sau chiar discriminarea pe criterii de nationalitate chiar se mentine? eu la concluzia asta am ajuns. multumesc
buna seara as vrea sa stiu care sunt conditiile si ce trebuie sa fac , unde sa ma adresez ptr a putea beneficia de ajutorul care il ofera statul ptr someri ; credite ptr somerii care doresc infiintarea unei societati .multumesc ptr raspuns
buna seara
.am o intrebare va rog si raspunsul doar aici il pot afla cu sinceritate.am lucrat la o firma si in 2009 din februarie mi-au schimcat in contract programul de lucru adica mi-au trecut la itm 4 ore eu am primit contract de munca in 2006 si de atunci patronii au refuzat sa imi dea o dovada problema mea este ca acum sunt in somaj si fiind inregistrata cu ore de lucru 4 ore o sa am bani mai putin de primit normal trebuia sa fiu si eu anuntata sa semnez un act ca mi s-a modificat contractul? acum sunt in somaj din cauza patronilor nu mi-am depus la termen actele de somaj ca nu platise la timp darile .firma era platitoare la cas somaj trimestrial. prin lege sunt obligati sa imi achite salariu compensator , ca doar din vina lor nu mi-am depus la timp actele se somaj si exista multe neconcordante in acte va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspuns.
buna seara am si eu o problema am lucrat la o firma din 2006 pana in ian 2009 am avut inregistrat corect orele de munca din feb 2009 patronul mi-a modificat contractul fara sa ma instiinteze ,fara sa semnez vreun act precum ca in loc de 160 ore pe luna voi fi incadrata cu 80 ore pe luna mentionez ca lucram 12 ore pe zi zilnic sambata 9 ore si duminica 6 ore . ce trebuie sa fac am aflat si eu cand am incercat sa imi depun actele ptr somaj multumesc pentru raspuns
Discuție somaj
buna. mi-a incetat activitatea pe data de 17 10 2009 decizia mi-a fost inmanata pe 02 10 2009 . anexa 26 ptr somaj mi-a fost completata pe 16 10 2009. in anul 1998 am lucrat la o firma si nu am decizia la itm si nici patronul nu o mai gaseste sunt pe cale de a-mi pierde somajul .ce trebuie sa fac? care este termenul de depunere a somajului si ce pot sa fac? multumesc