avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Activitate ada36

Activitate ada36

Buna ziua ,

va rog sa ma ajutati si pe mine si sa-mi spuneti daca este corect cum se procedeaza ... am fost inrt-un mare magazin la cumparaturi si am platit tot ce-am cumparat cu tichete de masa si pentru ca am luat mai mult decat mi-am planificat am platit marfa, ca sa nu o las la casa ,m-am dus la casa info ca sa fac retur , dar aici ce sa vezi ... nu mi-au luat produsele retur pentru faptul ca erau toate platite cu tichete de masa . va rog sa ma ajutati si pe mine si daca puteti sa imi dati si o lege referitoare la faptul ca pot sa faca un astfel de abuz , dupa parerea mea, . ok am inteles ca nu se pot emite facturi in situatia in care produsele sunt achitate cu bonuri de masa pentru persoane juridice dar ce au cu returul produselor , nu reprezentam o persoana juridica nu inteleg de nu mi-au luat produsele retur si mi-au dat banii .
va multumesc .

Buna seara,

am citit cu interes despre combustibil si ma opresc la cheltuiala deductibila pentru taxi ... este stipulat cumva in acceasi 34/2009 minunata ordonanata .... ca ar fi chelt deductibila cu taxi doar in cazul in care ne deplasam cu el doar in acele zone unde nu exista mijloc de transport in comun... este specificat undeva asa ceva ? .... ar fi o ineptie dar ... cum toata ordonanta asta este la fel... nu m-ar suprinde ...

va multumesc.
multumesc .

este vorba in principal de un document nefiscal care se emite la casele de marcat , bonurile de ambalaj sunt acele documente care se emit pentru restituirea in magazin a sticlelor goale . Cu acest bon clientul poate face cumparaturi in magazin. Un alt document care nu stiu sigur ce perioada de pastrare are este rola de bonuril fiscale tot de la casa de marcat... nu am gasit nimic in lege despre aceste documente .


Buna ,


multumesc mult , nu se regasesc in anexa 4 din Ordinul 3512/2008.

Buna seara,


am o nelamurire bonurile de ambalaj sunt considerate documente nefiscale care este perioada de arhivare aa acestora? pot sa consider ca e valabil ordinul 3512/2008 si pentru bonurile de ambalaj ?


ms ms