Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general perioada arhivare bonuri ambalaj - firma retail
Discuție deschisă în Contabilitate în general

perioada arhivare bonuri ambalaj - firma retail

Buna seara,

am o nelamurire bonurile de ambalaj sunt considerate documente nefiscale care este perioada de arhivare aa acestora? pot sa consider ca e valabil ordinul 3512/2008 si pentru bonurile de ambalaj ?

ms ms
Nu inteleg exact la ce te referi prin bonurile de ambalaj; dar termenele de pastrare nu sunt stabilite pe categorii de documente fiscale sau nefiscale ; vezi dac poti sa incadrezi in Anexa nr.4 din Ordinul 3512/2008 :
ANEXA Nr. 4

DOCUMENTELE FINANCIAR-CONTABILE
care se pastreaza timp de 5 ani, cu incepere de la data
incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost
intocmite, in arhiva persoanelor prevazute la art. 1 din Legea
contabilitatii nr. 82/1991, republicata

+----+-----------------------------------------------------------------------------+-----------------+
|Nr. | | Cod |
|crt.| Denumire formular +-------+---------+
| | | Baza |Varianta |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 1. |Nota de receptie si constatare de diferente |14-3-1A| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 2. |Bon de primire in consignatie |14-3-2 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 3. |Bon de predare, transfer, restituire |14-3-3A| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 4. |Bon de consum |14-3-4A| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 5. |- Bon de consum (colectiv) | |14-3-4/aA|
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 6. |- Fisa limita de consum | |14-3-4/bA|
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 7. |Dispozitie de livrare |14-3-5A| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 8. |Fisa de magazie |14-3-8 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
| 9. |- Fisa de magazie (cu doua unitati de masura) | |14-3-8/a |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|10. |Lista de inventariere |14-3-12| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|11. |- Lista de inventariere | |14-3-12/b|
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|12. |- Lista de inventariere (pentru gestiuni global-valorice) | |14-3-12/a|
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|13. |Chitanta |14-4-1 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|14. |- Chitanta pentru operatiuni in valuta | |14-4-1/a |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|15. |Dispozitie de plata/incasare catre casierie |14-4-4 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|16. |Decont pentru operatiuni in participatie |14-4-14| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|17. |Ordin de deplasare (delegatie) |14-5-4 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|18. |- Ordin de deplasare (delegatie) in strainatate (transporturi internationale)| |14-5-4/a |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|19. |Decont de cheltuieli (pentru deplasari externe) |14-5-5 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|20. |- Decont de cheltuieli valutare (transporturi internationale) | |14-5-5/a |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|21. |Nota de debitare-creditare |14-6-1A| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|22. |Extras de cont |14-6-3 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|23. |Borderou de primire a obiectelor in consignatie |14-6-14| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|24. |Borderou de iesire a obiectelor in consignatie |14-6-15| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|25. |Jurnal privind operatiuni diverse (pentru conturi sintetice) |14-6-17| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|26. |Fisa de cont pentru operatiuni diverse |14-6-22| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|27. |- Fisa de cont pentru operatiuni diverse (in valuta si in lei) | |14-6-22/a|
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|28. |Document cumulativ |14-6-24| |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|29. |- Document cumulativ | |14-6-24/b|
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|30. |Decizie de imputare |14-8-2 | |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+
|31. |- Angajament de plata | |14-8-2/a |
+----+-----------------------------------------------------------------------------+-------+---------+

Buna ,

multumesc mult , nu se regasesc in anexa 4 din Ordinul 3512/2008.

Daca nu ai regasit pe lista din anexa 4 si nu sunt nici nici documente justificative si contabile care se pastreaza 10 ani ; se intocmeste un nomenclator de documente ;
Metodologia de pastrare si scoatere din evidenta a documentelor este reglementat prin Legea arhivelr Natioale nr.16/1996 si Instructiunile de aplicare a legii ;
Conform art. 8 , nomenclatorul de documente se intocmeste de catre fiecare creator de arhiva pentru documentele proprii

(Instructiuni privind activitatea de arhivă la creatorii şi deţinătorii
de documente, aprobate de conducerea Arhivelor Naţionale prin
Ordinul de zi nr. 217 din 23 mai 1996
Art. 11. - Nomenclatorul dosarelor se īntocmeşte de către fiecare creator pentru documentele
proprii, după modelul din anexa nr. 1.
Nomenclatorul se īntocmeşte sub forma unui tabel īn care se īnscriu, pe compartimente de muncă,categoriile de documente grupate pe probleme şi termene de păstrare.)

Daca imi spui mai multe detalii , pot sa te ajut la intocmirea Nomenclatorului de documente ; doar ca ulterior trebuie dus la Arhivele nationale spre aprobare
multumesc .

este vorba in principal de un document nefiscal care se emite la casele de marcat , bonurile de ambalaj sunt acele documente care se emit pentru restituirea in magazin a sticlelor goale . Cu acest bon clientul poate face cumparaturi in magazin. Un alt document care nu stiu sigur ce perioada de pastrare are este rola de bonuril fiscale tot de la casa de marcat... nu am gasit nimic in lege despre aceste documente .

In legatura cu rola de bonuri fiscale am gasit ceva in ordonanta de urgenta nr 28/1999 , actuaizat :
Ordonanta de urgenta nr. 28/1999
din 25/03/1999
actualizata la data de 03/09/2007
privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale*
(2) Rola-jurnal este documentul pe care se inscriu toate datele din bonurile fiscale si se pastreaza in arhiva operatorilor economici timp de 2 ani de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia a fost intocmi