avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate ioannn

Activitate ioannn

-Atat la PFA/ cat si la SRL se poate delega de catre proprietarul/actionarul/administratorul firmei o persoana fizica fara nicio legatura sau functie in firma care sa se ocupe de intreaga activitate (cu imputernicire notariala)? Daca vrea, aceasta persoana poate sa nu primeasca salariu, s-o faca benevol?

-Daca firma (PFA/SRL) are un singur angajat (soferul) in plus fata de nr. minim obligatoriu de angajati stipulat in lege (daca exista), la cat se ridica procentual aproximativ nivelul taxelor si impozitelor care se aplica venitului brut inregistrat intr-o luna?
- ce forma de organizare ma avantajeaza cel mai mult dpdv al taxelor si impozitelor pe o activitate de transport marfuri? (PFA/SRL) (eu transport marfa cu masina mea, cu contract)
Buna ziua

1. ce forma de organizare ma avantajeaza/se potriveste cel mai mult pe o activitate de transport marfuri? (pfa, srl)


2. Atat la PFA, cat si la SRL, se poate delega de catre proprietarul/actionarul/administratorul firmei o persoana fizica fara nicio legatura sau functie in firma care sa se ocupe de intreaga activitate (cu imputernicire notariala)? Daca vrea, aceasta persoana poate sa nu primeasca salariu, s-o faca benevol? Este obligatoriu sa primeasca salariu?

3 daca firma (PFA sau SRL) are un singur angajat (soferul) in plus fata de nr. minim obligatoriu de angajati stipulat in lege (daca exista), la cat se ridica procentual aproximativ nivelul taxelor si impozitelor care se aplica venitului brut inregistrat intr-o luna?

Multumesc
Răspuns la discuția Venituri impozabile
Poate n-am fost clar.
Asociatia va fi cu scop nepatrimonial, fara scop lucrativ, organizatie non-guvernamentala, apolitica.
Urmaresc exclusiv beneficii publice-sociale, nu ma intereseaza sa castig bani, etc. Nu angajez pe nimeni, nimeni nu ma va angaja, etc. Voi realiza activitati in sens moral, mai mult, in sens social, de intr-ajutorare, etc.
Ce mi-e teama mie este ca nu cumva, stiu eu cum, la un moment dat, simplul fapt ca INFIINTEZ aceasta organizatie si ea VA FUNCTIONA, va genera inregistrarea vreunor VENITURI la Adm. Financiara figurand cu venituri (stiu eu care?, cum?, de unde? - in Romania e posibil orice).
Multumesc pentru inca un raspuns!
Nu vreau sa plec la drum si ulterior sa am surprize neplacute!
buna ziua
doresc sa stiu daca infiintarea unei ASOCIATII ma va face sa apar la Finante cu venituri (impozabile)?
multumesc
Nu stiu CAT DE PERFORMANT este reglementat sistemul fiscal roman: DACA arendatorul unui teren agricol PRIMESTE PRODUSE RECOLTATE, FIGUREAZA CU VENITURI (IMPOZABILE)?
Este el VENITUL IN PRODUSE reglementat in asa fel incat sa antreneze dupa el ACELEASI PARGHII ca si VENITUL BANESC?
Intreb acest lucru pentru ca proprietarul pamantului este o doamna care NU ARE VENITURI si se afla IN INTRETINEREA FIULUI EI si nu doreste sa figureze cu venituri pe nicaieri.
Multumesc!
Răspuns la discuția contract arenda fara plata
Doamna-mi ESTE RUDA, de aceea toata povestea. Imi da pamantul pe gratis sa fac ceva pe el, ca si-asa sta parloaga. Vroiam insa sa inregistrez lucrurile CU CONTRACT DE ARENDA, ca sa iau subventie de la APIA, mai ales ca voi face agricultura ecologica. Si cred ca daca fac CONTRACT DE COMODAT SAU IMPRUMUT DE FOLOSINTA NU MAI POT LUA SUBVENTIA, APIA CRED CA DA SUBVENTIE DOAR DOCUMENTELOR CARE SE PREZINTA CATRE EA CU TITLU SI FORMA DE "CONTRACT DE ARENDA".
Daca ma-nsel cu ceva, desi e logic ce-am spus, va rog sa ma corectati.
Multumesc!
Tocmai aceasta ar fi intrebarea, caci nu stiu CAT DE PERFORMANT este reglementat sistemul fiscal roman: DACA PRIMESTE PRODUSE RECOLTATE, NU FIGUREAZA CU VENITURI (IMPOZABILE)? Teoretic si practic, si acestea reprezinta UN VENIT! Este el reglementat in asa fel incat sa antreneze dupa el ACELEASI PARGHII ca si VENITUL BANESC?
Multumesc!
Vreau sa inregistrez un contract de arendare FARA PLATA vreunei sume de bani drept arenda sau produse.
Este posibil?
In rest, toate aspectele legale raman in picioare: perioada, identificarea terenului, etc. Doar ca proprietarul NU DORESTE BANI ORI PRODUSE de la mine.
Multumesc!
1. Cum pot sa aflu daca este coasigurata la sanatate?
Oamenii sunt de la tara, nu prea se pricep, trebuie intrebati simplu...

2. In cazul in care optam pentru PLATA IN PRODUSE, deci nu in bani, ne mai confruntam cu problema de fata?

Multumesc!