avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia Carmen

Activitate Claudia Carmen

Buna seara!
As vrea sa stiu cum se poate preungi un contract pe perioada determinata?
In 08.08.2011 am fost angajata la o societate cu contract pe perioada determinata de 3 luni. Acel contract s-a prelungit prin act aditional din data de 08.11.2011 pana in data de 07.05.2012, apoi s-a incheiat alt contract pe perioada determinata din data de 08.05.2012 pana in data de 07.06.2012, din data de 08.06.2012 s-a facut alt contract pana in data de 31.08.2012 tot pe perioada determinata.:(( Mentionez ca in tot acest timp am lucrat la aceeasi societate cu aceeasi functie, fara intrerupere sau concedii medicale. :sorry: Acum in final :stunned:am fost anuntata ca mi se va face alt contract pe perioada nedeterminata.

As vrea sa stiu daca pana acum s-a procedat corect cu refacerea noilor contracte sau trebuia ca primul contract sa fie modificat elementul B pct. ,,b''(durata contractului) prin act aditional de fiecare data ????#-o
Si acum cum ar trebui procedat din data de 31.08.2012????
Se face alt contract sau ultimul se modifica prin act aditional si se prelungeste pe perioada nedeterminata?????
Daca se face alt contract cu ce data trebuie facut pt. a avea continuitate ...cu data de 31.08.2012 sau cu 01.09.2012?????
Va rog sa ma lamuriti!!!!!!!!! Doamna contabila mi-a spus ca nu se mai incheie acte aditionale!!!!X-( Asa sa fie??????
Va multumesc!
Buna ziua!
As dori sa ma ajute cineva cu un raspuns pentru problema mea.
Momentan sunt in concediu de crestere copil, dar vreau sa-mi caut de lucru si vreau sa demisionez de la vechiul loc de munca fara a satiface stagiul de preaviz. Mentionez ca in perioada in care eram insarcinata (aprilie 2009) angajatorul nu mi-a mai platit salariile 3 luni la rand pana am plecat in concediu prenatal (iunie 2009), apoi mi-au trimis o decizie de concediere cand deja eram de 3 saptamani in concediu de maternitate, pe motiv ca firma intampina probleme economice, adoua zi si-au anulat dcizia de concediere pe motiv ca au constatat ulterior ca eu sunt in concediu de maternitate, dar tot nu mi-au platit salariile si nici concediul de matermitate. Dupa aproape 6 luni, respectiv in februarie 2010, dupa zeci de sesizari la ITM, am reusit sa-mi primesc toate drepturile salariale restante si sa-mi fi suspendat CIM pe durata concediului de crestere copil. Eu ar trebui sa ma reintorc la serviciu in august 2011, dar cu astfel de oameni nu veau sa mai lucrez!!! Vreau sa-mi caut de lucru!!!! Cum inchei CIM si cum fac lichidara????? Ce sanse am sa nu satisfac perioada de preaviz daca actualul angajator refuza sa-mi semneze cererea de demisie cu acordul partilor ???
As aprecia un raspuns cat mai concret.
Va multumesc !
Răspuns la discuția Care este varsta de pensionare
Data nasterii: 13 noiembrie 1961
Buna seara!
As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva. Momentan inca sunt in concediu de crestere copil, dar am gasit un alt loc de munca unde vreau sa inchei un CM pe perioada nedeterminata... cum fac cu vehiul loc de munc.???.. cum si in ce conditii anunt demisia si cum imi recuperez cartea de munca???? Pierd indemnizatia de crestere copil dar mai primesc ceva de la stat ca ma intorc in campul muncii mai repede de cei 2 ani (copilul are 1an si 5 luni )????? Va multumesc! Sper sa ma ajuta
Buna seara!
As vrea sa -mi spuneti care ar fi varsta la care mama ar trebui sa iasa la pensie , avand in vedere ca acum are 49 de ani si 32 de ani de munca.
Va multumesc!
Dar cu cat timp inainte faccerere pentru intoarcerea la serviciu ?????
Multumesc de raspuns . O zi buna!
Buna ziua!
Vreau sa stiu daca la intoarcerea din concediu de crestere copil, la data in care copilul implineste 2 ani (ex: 7 august) trebuie anuntat angajatorul in vreun fel anume(ex. cerere scrisa)???
Acum contractul de munca este suspendat conform legii si vreau o copie dupa cartea de munca sa vad daca s-a operat in ea suspendarea , unde fac cerere la ITM sau la angajator ??????????
????
Multumiri!
Răspuns la discuția salarii restante neplatite
Depuneti sesizari la ITM pana se rezolva eu am patit la fel. Patronul meu avea cateva relatii la ITM si m=au sunat sa ma intimideze ca nu e de competenta lor, ca n-au oameni, apoi am amenintat ca ii actionez in instanta si pe ei si pe cei de la ITM care au pbligatia sa verifice, sa constate si sa aplice sanctiuni, adica sa=i amendeze. Mi s=a raspuns ca mai bine imi platesc salariile decat o amenda minima de 1000 de lei la fiecare sesizare. Si SLAVA DOMNULUI ca am reusit sa=mi recuperez banutii. Acum sunt in concediu de crestere copil dar la terminarea celor 2 ani chiar nu vreau sa ma mai intorc acolo! Succes!
Buna ziua! Vreau sa stiu daca pot lucra cu contract de munca part time (4 ore)chiar daca sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani fara a-mi fi taiata indemnizatia Va multumesc!