avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Anikadnb

Activitate Anikadnb

Buna ziua,

tocma am achizitionat o garsoniera si cand am facut contractul cu Enel a trebuit sa schimb contuarul cu cel "electric". Zis si facut, vreau in primul rand sa mentionez ca nu am masina de spalat, casetofon radio sau alta aparatura casnica ci DOAR un televizor si un frigider ( o gluma de frigider deaorece nu are nici macar concelator) Problema este ca factura lunara la Enel este de 90-100 ron pe luna !!! de unde atat consum nu stiu ??!!!
Am facut plangere la enel iar acestia mi-au spus ca "aceasta este realul consum iar ca contuarul vechi nu inregistra corect" Pe bune acum nici daca as tine lumina aprinsa non stop o luna de zile tot nu ar avea cum sa consum 200 kw pe luna !! oricum am incercat si metoda "stinge tot, scoate din prinza si hop uimire" contoarul inregistra !!!" cei de la enel nu vor sa vina sa reglkeze sau sa se uite la contoar sa vada daca gasesc o neregularitate !! cred si eu pt ei primesc banii si eu platesc #-o

Intrebarea mea este : Cu cine sau ce pot vorbi sa-mi rezolv aceasta problema. Daca as incerca sa-i dau in judecata as avea castig de cauza ?? Din cate am inteles cei de la OPC nu primesc astfel de plageri.

va multumesc pt ajutorul acordat,
Ana Maria
Buna ziua,

va multumesc foarte mult pt informatiile acordate.

multa sanatate,
Ana M
Buna ziua,

am intampinat un american care facea autostopul in drumul meu spre bucuresti.... asa ca l-am luat si l-am cazat la mine, dar problema este ca mai mult de 1 sapt nu pot sa-l tin iar el dupa niste experiente foarte neplacute a ramas fara bani si nu are prienteni intr-o tara ca romania. In fine povestea este mult mai lunga asa ca voi scurta din timp si voi trece direct la intrebarea mea:
1. are nevoie de permis de lucru sa lucreze in romania? de unde se obtine?
2. poate sa obtina cetatenie romana?

va multumesc foarte mult pt raspunsurile Dvs,
Ana M Gavrila
Buna ziua,

detin un teren de 1,4 ha si doresc sa-mi infiintez o livada de nuci. Doresc sa stiu cine si cum caluleaza unitatiile UDE.

va multumesc anticipat,
Ana M
Buna tuturor,
va multumesc pt raspunsurile primite.
in primul rand vrea sa-mi cer scuze ca nu am mai putut intra pe clc
@Ellise: da cred ca m-ar ajuta ff mult si modelele de engleza macar sa-mi fac o idee si sa le iau ca un punct de reper.
adresa mea d email este : amaria_gavrila@yahoo.com
va multumesc inca o data,
Ana M
Răspuns la discuția COD CAEN pt cresterea nucilor
buna ziua,

va multumesc pt raspuns
dap sunt perfect de acord!
intrebarea asta am pus-o ( mai complexa) in topicul :"societate comercila " dupa care am vazut ca exista deja un topic si pt cod CAEN asa ca am mi-am zis ca nu o sa mi se raspunda acolo si am zis hai sa mai incerc ...
deci yo am gasit asa dar nu sunt sigura daca am gasit codurile corecte :
(domeniul de activitate pomicultura -cresterea pomilor roditori si prelucrarea roadelor).
1. domeniul princiale de activate va fii CAEN :
a) 0210 silvicultura si alte activitati forestiere
b) 0240 activitati de servicii anexe silviculturii
c) 0130- cultivarea plantelor pt cultivare (deoarce doresc sa vand si pomisori pe post de marcotaje ) (pepiniera)

se poate va rog sa ma corectati daca am omis ceva ?

va multumesc si va urez o zi placuta!
Ana M

Răspuns la discuția Societate comerciala SRL
buna ziua,

va multumesc pt toate sfaturile pe care mi le-ati trimis pana acum, voi tine cont de ele.
Dorinta mea era sa dechid deja sc-ul deoarece mi-am ales deja denumirea firmei si deasemenea mi-am facut site pe web ... si stiti cum e trebuie sa cumperii domeniile (preferabil toate) dupa inregistratea numelui ... acum ma gandesc daca reusesc sa obtin si ajutor de la FEADR atuni domeniul meu de activitate poate incepe in toamna ;) bun deic am inteles trebuie sa rezov cu fondurie ... proiectul pt FEADR am eusit deja sa-l incep ... acum sa vedem cat o sa dureze sa-l termin.

Va multumesc inca o data pt ajutorul vostru si va urez o zi placuta!
Ana M =D>
Buna ziua,

imi puteti spune va rog ce cod CAEN va avea SC-ul pt:
cresterea nucilor
cultivarea nucilor
producerea de ulei de nuc
vanzarea zojilor de nuc si sau a frunzelor ?
am inteles ca daca nu adaug toate codurile CAEN cand deschid SC-ul taxa pt adaugare poate fii dubla ....:(

va multumesc,
Ana M
Buna ziua,

am si eu cateva intrebari referitoare la infiintarea unei societati comerciale SRL.
Vreau sa-mi deschid o firma (domeniul de activitate pomicultura -cresterea pomilor roditori si prelucrarea roadelor).
1. domeniul princiale de activate va fii CAEN :
a) 0210 silvicultura si alte activitati forestiere
b) 0240 activitati de servicii anexe silviculturii
c) 0130- cultivarea plantelor pt cultivare (deoarce doresc sa vand si pomisori pe post de marcotaje )
mentionez ca din acesti pomi intentionez sa folosesc rodul, rodul prelucrat in diferite alte produse.
2.Activitate principala /activitate secundara - sincer acesti termeni nu-mi sunt familiari ( se presupune ca mentiont la pct.1 activitate principala 0210 sau 0240 si activitate secundara : 0130 si 0230 custivarea produselor forestiere nhelemnoase din flora spontana ? ( ca si 0220 -exploatare forestiera) ??
3. daca doresc ca aceasta sc sa o decid in urmatoarele luni dar activitatea doresc sa o incep anul viitor de exemplu va trebui sa declar ceva cumva acest lucru ca sa fiu scutitta de taxe?
4. doresc ca sc sa fie in bucuresti dar plantatia va fi undeva in provincie. trebuie sa declar terenul pe care imi desfasor activitatea (sau sa dovedesc prin acte ca imi apartiene ?- va intreb acest lucru deoarece terenul nu-mi apartine dar posesorul fiind tatal meu ma lasa sa-mi cresc pomii) apartamentul care va tine pe post de sediu este pe numele meu
5. si ultima intrebare : din cate am mai cititi pe ici pe colo am inteles ca daca prezint un plan de activitate si cu afacerea mea prin care imbunatatesc dezvolatrea rurala atunci pot sa intrul in programul SAPARD - stit ceva legat de acest subiect ? ce acti imi necesita pt aplicare?

va multumesc anticipat,
Ana M :">
Buna ziua,

m-am interesant pe site-ul Cppc cum pot intra in posesia unui certificat de traducator si dat fiind ca aici s-a mai dezbatut acest subect intr-o dicutie deja inchisa, m-am gandit sa deschid una noua...
Vreau sa-mi iau atestaul de lb germana si din cate am inteles trebuie sa-mi aleg o specilaitate... dar nu stiu care...
Am vazut in allte duiscutiica unele persoane au un "model" de examen si ma gandesc ca daca cineva mi-ar trimite niste subecte model ar fii mult mai usor sa-mi aleg domeniu .... o sa incerc sa ma inscriu in martie 2010 si cu ajutorul modelelor cred ca voi avea timp sa culeg destule informatiile necesare din domeniul respectiv.....
ma poate ajuta cineva?

Va multumesc,
sper un viitor traducator:">