avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate tiganus2007

Activitate tiganus2007

Discuție carte funciara
buna ziua/as dori sa ma ajutati cu un sfat
vreau sa-mi fac cartea funciara imobil+teren si ma confrunt cu urmatoarea problema'
am hot. jud. definitiva in care se constata dreptul de prop asupra terenului,am copie dupa autorizatia de constr. a caseidar nu mai am originalul[a fost fura impreuna cu alte acte]
INTREBARE;POT LEGALIZA ACEASTA AUTORIZATIE SCOTIND COPII XEROX DIN ARHIVA JUDECATORIEI,DEOARECEA FOST PROBA IN DOSAR/
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția EXECUTARE
MULTUMESC/DECI DUPA SULUTIONAREA CONTESTATIEI LA EXECUTARE IN FUNCTIE DE RZULTAT PINA ATUNCI NU;POT CERE DESPAGUBIRI MATERIALE?
Discuție EXECUTARE
BUNA ZIUA/AM SI EU O INTREBARE;
AM AVUT UN PROCES[REVENDICARE IMOBILIARA]IN CARE AM PIERDUT O SUPRAFATA DE TEREN -IREVOCABIL.PARTEA ADVERSA VREA SA MA ,EXECUTE' AM FACUT CONTESTATIE LA EXECUTARE ,INTREBARE;
POATE EXECUTORUL SA PUNA IN APLICARE DECIZIA CIV.?
DE MENTIONAT;PE ACEA SUPRAFATA DE TEREN EU AM CONSTRUITE TOATE ANEXELE GOSP ;FOSA , BAZIN APE PFLUVIALE,GRAJD COTET -IN HOTATIRE NU SE MENTIONEAZA SA DARIM CESTE CONSTRCTII SPUNE SA LAS IN DEPLINATATE PASNICIE SUP DE TEREN IN POLIGONUL 14AB.
CE POT FACE?
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția INTREBARE
MENTIONEZ; la fond am facut obictiuni scrise referitor la expertiza,vecinu a cistigat latura C-D[libera de constr]a facut recurs a pierdut iar acum ne aflam la CURTEA DE APEL.
DE PRECIZAT ;PINA ACUM EL NU ERA VECIN CU MINE PE LATURA A-B ULTERIOR A REUSIT SA-SI MODIFICE TITLULDE PROP.MODIFICIND VECINATATILE SI ACAPARIND UN DRUM DE EXPLOATARE AGRIC CE ARE ALT NUMAR CADSTAL[la O.C.P.I.apare ca drum de exploatare-titlul lui de prop are alta parcela cadastrala vecina cu acel D.E.] DE AICI INTERSUL MESCHIN PENTRU LATURA A-B.
VA MULTUMESC/
Discuție INTREBARE
BUNA ZIUA/
am si eu o intebare; sunt implicat intru-n proces-REVENDICARE IMOBILIARA cu un vecin ,expertul topo a trasat doua variante la linia de hotar[eu fiind vecin cu respectivul pe doua laturi] una din variante imi afecteaza toate anexele gosp.respectiv ;fosa sept .basin ape pluviale,grajd,cotet
ce POT FACE IN CAZUL IN CARE INSTANTA ALEGE VARIANTA CU ANEXE/
pot cere despagubiri materiale -alt proces?
VA MULTUMESC/
Răspuns la discuția REVENDICARE IMOBILIARA
buna ziua/
as mai avea o intrebare care ma framinta; care este statitu juridic al unui drum de exploatare agricol?POATE FI PROPRIETATEA CUIVA?
MENTIONEZ; IN SCHITELE DE LA O.C.P.I. APARE CA D.E.[DRUM EXPLOATARE]
VA MULTUMESC/
Răspuns la discuția INTREBARE
ESTE DRUM DE EXPLOATATIE AGRICOLA
Discuție INTREBARE
BUNA ZIUA.
DORESC SIEU O LAMURIRE;
-CARE ESTESTATUTUL JURIDIC AL UNUI DRUM DE EXPLOATARE AGRCOL?
-poate fi prorietaea cuiva?
mrntionez i n actele de la O.C.P.I. apare ca D.E.
Răspuns la discuția INTREBARE
BUNA ZIUA.
RESPECTIVUL A FACUT ACTIUNE IN MODIFICAREA VECINATATILOR PE MOTIV CA ERAU TRECUTE GRESIT,DAR CEMA INTERESEAZA PE MINE ESTE CARACTERUL JURIDIC AL PARCELEI CARE ESTE TRECUTA IN SCHITE LA O.C.P.I.CA DRUM DE EXPLOATARE AGRICOL,IL POATE ACAPARA
Discuție INTREBARE
BUNA ZIUA.
AM SI EU O PROBLEMA IN CARE VREAU SA FIU LAMURIT;
IN ANUL 1998 S-A EMIS UN TITLU DE PROPRIETATE PENTRU OSUPRAFATA DE TERN XXX IN PARCELA 1111 CU VECINI;N-ALEIE
E- X
S- DRUM COMUNAL
V- Y
PRINTRO HOTARIRE JUDECATOREASCA RESPECTIVUL PROPRIETAR ISI MODIFICA VECINATATILE ACAPARIND SI ALTE PARCELE CADASTRALE CE NU SUNT TRCUTE IN TITLU.
DE MENTIONAT RESPECTIVA PARCELA 1111 NU ARE SUPRAFATA DE TEREN XXX ESTE MAI MICA,PRIN ACEASTA HOTARIRE ACAPAREAZA SI UN DRUM DE EXPLOATARE AGRICOLA CE NU ETE TRCUT IN TITLUL LUI DAR VECINUL IL ARE CA HOTAR TRECUT IN ACTELE SALE.
INTREBARE;POATE ACEASTA HOTARIRE DATA DE TRIBUNAL SA FIE CONTESTATA INTRUN ALT PROCES DE GRANITUIRE AFLAT PE ROL LA CURTEA DE APEL- BATALIA MARE FIIND ACEL DRUM DE EXPLOATARE
VA MULTUMESC/