avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate maryangel49

Activitate maryangel49

In concluzie cum inregistrez si cum declar acasta factura in decontul de tva si decl. 394?Fact. suna asa:Mazare-kg 890 ,pret fara tva 1.3 lei-val. 1157-tva -taxare inversa cf. art,160 al 2 lit. c lg. 5
Am achizitionat mazarea in vederea insammintarii si am primit o factura fara tva in care se specifica taxare inversa.Este sau nu supusa taxarii inverse?
Dupa parerea voastra fiscul are dreptate, ar trebui sa plateasc TVA aferent sau neamtul poarta vina?
Un sfat apropo de serviciul de asistenta contribuabili fa intrebarile in scris si asteapta raspunsul lor in scris ca altfel patesti ca mine dupa 2 ani imi spun ca am vorbit... cu cine... nu conteaza...trebuia sa fac scris!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
In 23.08.2007,am achizitionat un tractor Casee second hand din Germania.La aceea data societatea nu era inregistrata ca platitor de tva ,deci am mers la Adm. Financiara, am facut cerere ,am intrebat in stanga si-n dreapta, la serv. TVA, pe la un dir. de serviciu nimeni nu m-a putut lamuri si mi s-a eliberat codul de inregistrare in scopuri de TVA cu 1.09.2007.Furnizorului din Germania i-am prezentat doar certificatul de inmatriculare dar el a scris in factura codul cu RO in fata desi am sunat si i-am explicat sa-mi emita factura finala dupa 1.09.2007(tractorul a sosit in tara dupa 6.09.2007).Factura s-a emis fara TVA avand o valoare de 31.563 euro.La Admin. mi s-a spus ca nu pot intocmi 300 sau 390 (vies)deoarece nu sunt inregisrata platitor de TVA.Acum in 2009 luna noiembrie vine control fiscal si imi spune ca trebuia sa ma inreg. inaintea achizitiei,neamtul a depus VIES si eu primesc o amenda pt .neiregistrare dar si ca trebuie sa platesc TVA aferent cca 20000 ron +accesorii.Ce nu pot sa inteleg este de ce trebuie sa platesc eu TVA ,deoarece in factura nu este calculat si greseala este a neamtului pt. ca societatea romana nu a prezentat un cod fiscal valid deoarece la aceea data nu detinea un asemenea document Amenda am inteles deorece trebuia sa ne inregisram inainte de a intentiona sa facem achizitia.Pe acest forum am gasit urmatoarele:"Furnizorul este raspunzator individual si in mod solidar pt. plata taxei daca factura:
-nu este emisa
-cuprinde data incorecte referitoare la:den.,adresa,codul de inregistrare in scopuri de TVA al partilor contractante,etc"
Va rog este urgent inainte sa-mi incheie PV sa-mi dati baza legala pt. acest citat cu furnizorul.Va multumesc din suflet.(Pt. 2007 cand am intrebat la toate usile mi s-a spus ca trebuia sa fac scris la Administratie)