Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mazarea este supusa taxarii inverse?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mazarea este supusa taxarii inverse?

Am achizitionat mazarea in vederea insammintarii si am primit o factura fara tva in care se specifica taxare inversa.Este sau nu supusa taxarii inverse?
mazarea nu este in lista cerealelor si plantelor tehnice pentru care se pot aplica masurile de simplificare prevazute de art. 160 cod fiscal.
In Codul Fiscal urmatoarele cereale si plante tehnice sunt supuse taxarii inverse:
" c) livrarea de cereale și plante tehnice menționate în continuare, care figurează în nomenclatura combinată stabilită prin Regulamentul (CEE) nr. 2.658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifară și statistică și Tariful vamal comun:

Cod NC
Produs

Grâu dur

Alac (Triticum spelta), destinat însămânţării

ex 1001 90 91
Grâu comun destinat însămânţării

ex 1001 90 99
Alt alac (Triticum spelta) și grâu comun, nedestinate însămânțării

Secară

1003 00
Orz

Porumb

1201 00
Boabe de soia, chiar sfărâmate

Semințe de rapiță sau de rapiță sălbatică, chiar sfărâmate

1206 00
Semințe de floarea-soarelui, chiar sfărâmate

1212 91
Sfeclă de zahăr

In concluzie cum inregistrez si cum declar acasta factura in decontul de tva si decl. 394?Fact. suna asa:Mazare-kg 890 ,pret fara tva 1.3 lei-val. 1157-tva -taxare inversa cf. art,160 al 2 lit. c lg. 5