avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate carmen-69

Activitate carmen-69

eu va multumesc pentru raspuns , imi puteti spune care este modalitatea prin care se inscrie un anumit numar de persoane la intretinere? Faptul ca administratorul vede intrind mai multi tineri intr-un apartament nu mi se pare suficient pentru ca sa dubleze numarul de persoane inscrise la intretinere. E drept ca atunci cind dormi nu consumi apa si nici nu murdaresti casa scarii, dar nici nu inseamna ca un oaspete care intra in baie si se spala pe miini si trage apa trebuie trecut la intretinere. Trebuie sa existe o metoda de bun simt pentru determinarea persoanelor de trecut la intretinere... Imi puteti da o sugestie?
As avea mare nevoie de ajutor pentru a rezolva aceasta problema:
la inceputul lui ianuarie 2009 am plecat in strainatate, la munca pentru mai mult timp.
In apartamentul meu am lasat 2 nepoti , baieti, care sunt studenti un anul 1.
inainte de a pleca am declarat administratorului numarul de la apometru.
Nepotii mei timp de 10 luni nu s-au dus pe la asociatie decit de 2 ori si au dat cite un avans de 200 de lei, speriati de sumele pe care administratorul pretindea ca trebuie sa le plateasca pentru consumul de apa rece. (apartamentul e scos de la caldura centralizata a blocului). Nimeni nu i-a intrebat nimic de apometru si ei n-au stiut ca in fiecare luna trebuie sa declare consumul.
la sfirsitul lunii octombrie m-am intors eu acasa si cind ma uit cit e de plata la intretinere sa lesin si mai multe nu.
Declar administratorului cit arata in acest moment apometrul meu si cosumul nu era foarte mare si cer rectificarea socotelilor. El pretinde ca daca nimeni nu i-a spus luna de luna care e consumul indicat de apometru , a folosit consumul "mediu" de 6,3 mc de persoana pe luna , iar pentru luna octombrie cind i-am spus numarul indicat de apometru a facut diferenta dintre cit indica apometrul in octombrie 2009 si cit indica in ianuarie 2009 ( sunt 30mc).
mai mult decit atit , avind in vedere ca el vedea ca e "mare fluctuatie" pe usa apartamentului, (desigur studentii mei primeau prieteni si colegi in vizita), a considerat sa-mi puna la intretinere 5 persoane. deci in fiecare luna administratorul considera ca acasa la mine se consuma 5 X 6,3 mc de apa rece.
Eu i-am explicat ca baietii si oricine , sunt liberi sa primeasca vizite atita timp cit nu deranzeaja pe altii, dar ca in casa am doar 2 paturi single si nu-mi poate pune la intretinere 5 persoane.
Va rog sa ma sfatuiti cum pot sa-l combat pe acest "Administrator", arogant, prost crescut, care nu vrea sa intelaga ca vreau sa-mi recalculeze toata intretinerea pe acest an 2009 in baza consumului efectiv indicat de apometru si in baza locurilor de dormit disponibile in casa mea.
Mie mi se pare un abuz mare ceea ce-a facut administratorul si a speculat virsta tinara si lipsa de experienta si neglijenta nepotilor mei.
Adaug faptul ca Administratorul a uitat sa detraga din suma de plata avansurile primite , noroc ca aiuritii de nepoti n-au aruncat chitantele, si a calculat si penalizari.