avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen Tudorache

Activitate Carmen Tudorache

O mare parte au ramas la ei, tocmai pentru ca nu le-am putut plati.
Multumesc frumos pentru raspuns. A fost un contract de prestari servicii, fara garantii. Mai exact intre o editura si o tipografie. Din banii din vanzarea cartilor se achita datoria fata de tipografie. Cum cartile nu s-au vandut, nici bani nu au fost. Am platit o parte din bani, dar mai mult nu am putut.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Buna ziua,
As avea nevoie de un sfat. Am avut o firma, in care eu si sotul am fost asociati. Firma a intrat in imposibilitate de plata. A fost data in judecata si sentinta definitiva si irevocabila este sa platim suma datorata in termen de 3 zile de la primirea notificarii. Fraza care ma ingrijoreaza din documentul pe care mi l-au trimis cei carora trebuie sa le platim este urmatoarea, citez: "In cazul in care nu va veti indeplini obligatiile de plata asumate, pe de o parte, dar si la care ati fost obligati de instanta, ne vedem in situatia de a trece la executare silita, dar si de a depune plangere penala impotriva reprezentantilor legali ai debitoarei pentru inselaciune." Ce inseamna acest lucru? Nu a fost vorba niciodata de inselaciune. Am platit o parte din bani, iar restul pur si simplu nu am mai avut de unde.
Multumesc frumos pentru orice sfat.
Răspuns la discuția Autorizarea functionarii pet-shop
Multumesc frumos pentru ajutor!
Acum am inteles despre ce e vorba.
Buna ziua,

Am inchiriat un spatiu comercial pentru a deschide un pet-shop, punct farmaceutic veterinar si cabinet veterinar si am aflat ca trebuie sa depun la Registrul Comertului o cerere si o declaratie pe proprie raspundere pentru autorizarea functionarii. Firma este infiintata, are toate actele si nu mai are alte puncte de lucru. Va rog, daca se poate sa imi spuneti ce acte trebuie sa depun la Registrul Comertului pentru aceasta autorizare? Stiti cumva si cat dureaza pana la eliberarea ei?

Va multumesc