avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate holyvmp

Activitate holyvmp

Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Bon. Astazi m-am intalnit cu avocatul si de acum se ocupa el de toate. Sa speram ca ma scoate doar cu amenda (administrativa sau penala).
Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Tipic romaneste. Desi omul trebuia sa vina la 8 la serviciu, inca nu a venit. O sa mai incercam luni dimineata.
Dar m-a lovit o chestiune: pe citatie fapta era trecuta la articolele 208 si 209. Cum vine asta? Furt/furt calificat?
Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Va multumesc pentru raspunsuri.
O sa va tin la curent cu ce o sa aflu maine.
Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Un pronostic de worst case scenario? :) Ce mi se poate intampla cel mai rau, avand in vedere cele prezentate?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Mda...prejudiciul a fost recuperat oarecum. Doar ca ar mai fi trebuit cumparate acele brate. Si nu m-a atentionat nimeni pana acum in legatura cu asta. Ma gandeam ca au si uitat :)

Ah, am uitat ceva. Citatia era facuta pentru un dosar (parca penal, desi langa numar nu avea decat anul, nu si luna). Se mai poate aplica amenda administrativa si in acest caz?
Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Am dat doar declaratii scrise de mana, pe coli albe.
Ce anume ar insemna "parte civila"?
Răspuns la discuția Furt calificat stergatoare auto
Am inmanat stergatoarele imediat politiei. Dar bratele de metal sunt deteriorate si nu mai pot fi folosite. Lama de cauciuc este singura componenta in stare de functionare.
Referitor la fapte savarsite in trecut: nu am niciun antecedent.

Inca o intrebare: citatia este pentru ziua de maine. Este vreo problema daca nu am avocat? Respectiv ce sa fac la sectie? La ce sa ma astept?
Buna seara,
Va scriu in legatura cu o boacana de-a mea din urma cu 6 luni.

Intr-o noapte, aflandu-ma in stare de ebrietate impreuna cu un prieten, am rupt si sustras 3 stergatoare de la 3 automobile. Am fost retinuti de un echipaj de politie si dusi la sectie. Am cooperat cu organele de ordine, am indicat masinile de la care au fost sustrase acele stergatoare si in declaratie am scris ca regretam faptele savarsite - respectiv am declarat ca nu am baut in scopul savarsirii faptelor. Cei care ne-au retinut si luat declaratii ne-au spus ca e posibil sa scapam cu amenda administrativa. Pana in momentu de fata nu am apelat la serviciile unui avocat.

Astazi a sosit o citatie de la politie care ne cerea sa ne prezentam la sectie - in calitate de invinuiti- (nu se specifica motivul). Nu se specifica nici daca partile vatamate au depus plangere. (nu am mai primit pana in momentul de fata vreo alta instiintare).

Intrebarea/intrebarile mele sunt:

Ce se poate intampla acum cu mine?
Cam la cat ar ajunge amenda, daca este vorba de asa ceva? Pagubele materiale le-am estimat la 300RON.

Va multumesc anticipat.