avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate negru daniel

Activitate negru daniel

buna , ceva nu e bine,unde ati depus dosaru, la casa de pensi sau la comisia de expertia ,daca il depuneati la casa de pensi atunci trebuia sa aveti deja de la comisia de expertia o decizie in care a va scria gradul care il aveti, iar daca aveti asa ceva cu grad 3 de care spuneti nu puteti munci 8 ore chiar daca nu va venit decizia , deoarece ea va fi pusa in aplicare cu data la carre ati depus dosaru
buna, poate nu va explicat cum trebuie sau nu a-ti inteles bine dumneaoastra ce va cerut eu a sfatuiesc sa mergeti sa vorbiti fata in fata sa va explice ce va trebuie exact, banuiala mea este ca va trebuie un certificat cu data iviri handicapului deoarece pensia de urmas se acorda pt persoanele cu handicap doar daca handicapu il are pana la implinirea varstei de 26 de ani
buna o nelamurire am tata decedat luna aceasta , avea pensie 3400, mama vrea sa ia jumate dupa el ca are drept si ea fiind pensionara si are pensia ei doar ca este mai mica ca jumatea lui, intrrebare in luna ianuarie va lua tot jumate din 3400 sau se va indexa cu 13,8 si a lua jumate din ce rezulta
Răspuns la discuția URGENT indemnizatie handicap
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna daca aveti grad de invaliditate cu insotitor puteti munci fara nici o problema , doar in cazul in care exista o decizie de incapacitate de munca grad 2 sa grad 1 atunci nu se poate munci, dar sunt 2 lucruri diferite grad de handicap si pensia de handicap asadar :
- grad de handicap 1, 2, 3 cu insotitor se poate munci fara nici o problema doar sa vreti
-pensie de handicap sau invaliditate 1 cu insotitor, 2 nu puteti munci , grad 3 puteti munci cu 4 ore
daca este ultima actualiare si e tot ca cea initiala referitor la art 43 cum se aplica atunci ca am intelrs ca a fost abrogat expresia preexistent capacitati de munca handicapu
multumesc pentru raspuns , dar eram interesat de o forma actualizata deoarece in norme la art 43 care se refera la persoanele cu handicat scrie preexistent calitati de handicat pentru a beneficia de reducere dar in momentul actual acea afirmatie nu mai e valabila si vroiam sa vad care este articolul valabil acuma
buna doresc si eu normele de alicare a legi pensilor actualiate 2023 ma poate ajuta cinea
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
da beneficiati de pensie , gradul va fi grav sau 1 cum se mai zice , daca faceti dializza cum scriati mai sus , trebuie sa mergeti la comisia de expertizare a capacitati de munca de la dumneavoastra din judet si acolo va spune ce acte trebuie sa depuneti.
ceva nu e inregula , in anul 2021 insotitorul nu este 928, si daca va scazut pensia ca si valoare nu cred ca aveti si de rambursat lamuriti la casa de pensi aceste aspecte,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da trebuie sa primeasca dupa amandoi