avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate cristina magdalena

Activitate cristina magdalena

Am inteles ca nu imi pot majora capitalul social prin reevaluarea terenului detinut, iar in rezerve exista o suma infima.Va intreb daca la o societate pe actiuni imi pot majora capitalul social prin aportul asociatului unic care detine peste 70% din actiunile firmei si daca da care este procedura legala?
M-AI EXISTA SI ALTA MODALITATE DE MAJORARE A CAPITALULUI SOCIAL LA O S.A?
Va multumesc.
Răspuns la discuția certificat de mostenitor
Va multumesc pentru raspuns.Dar dupa ce se face iesirea din indiviziune se poate intocmi atunci un act de proprietate?
la 16 martie 1994 s-a dezbatut mostenirea dupa moartea bunicului meu.Atunci partea bunicului meu a fost impartita ASTFEL: sotiei(bunica mea) , fiului(unchiul meu) si ficei(mama mea).In urma dezbaterii mostenirii mamei mele i-a revenit o anumita cota.Mama mea a fost chemata la dezbaterea mostenirii si la semnarea respectivului act.Unchiul meu in partea care i-a revenit si-a construit o casa .Acum mama mea a dorit sa-si faca actul de proprietate pe partea care ii revine dar la notar i s-a spus ca trebuie sa fie toate partile de fata daca aceasta doreste sa-si faca actul de proprietate asupra partii care ii revine.Intrebarile sunt multe: cum a putut unchiul meu sa obtina un certificat de proprietate pe partea lui din moment ce mama mea nu a fost prezenta la intocmirea acestuia asa cum i se cere ei acum.As dori sa ma ajutati si sa-mi spuneti care ar fi procedura legala de urmat. Va multumesc anticipat