avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social societate pe actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social societate pe actiuni

Am inteles ca nu imi pot majora capitalul social prin reevaluarea terenului detinut, iar in rezerve exista o suma infima.Va intreb daca la o societate pe actiuni imi pot majora capitalul social prin aportul asociatului unic care detine peste 70% din actiunile firmei si daca da care este procedura legala?
M-AI EXISTA SI ALTA MODALITATE DE MAJORARE A CAPITALULUI SOCIAL LA O S.A?
Va multumesc.
banuiesc ca nu doriti majorarea capitalului social la SA cu aportul initial al asociatului unic (care oricum nu e unic de vreme ce detine 70%).
Procedura e urmatoarea:
- convocarea AGEA de majorare a capitalului social cu ..... actiuni cu acordarea dreptului de preferinta actionarilor
- se tine AGEA, se aproba majorarea si se acorda termen de 1 luna pentru exercitarea dreptului de preferinta al actionarilor la cumpararea actiunilor
- in aceasta perioada se poate ca actionarul majoritar sa cumpere el toate actiunile astfel incat partea sa creste cu nr. actiunilor noi
- noua convocare AGEA pt aprobarea majorarii capitalului social cu x actiuni subscrise si eventual anularea celor ramase si aprobarea actului aditional la actul constitutiv conform majorarii de capital social
- AGEA aproba si se inregistreaza la registrul comertului

Se mai poate face majorare de capital social si prin subscriptie publica, adica oferiti un nr. de actiuni spre subscriere publicului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare de capital sa prin majorare valoare actiune Paul Simion Paul Simion Am si eu o intrebare daca s-a intalnim cineva cu urmatoarea situatie: - SA cu doi actionari; - se decide majorarea de capital prin majorarea valorii ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social-diminuare cs danyyss danyyss Buna ziua, A fost efectuata o majorare de capital la o Sociatate pe actiuni in 2007 prin aplicarea articolului ” Actiunile emise in schimbul aporturilor ... (vezi toată discuția)
Etape in majorarea de capital la s.a. andine andine Va rog sa ma sprijiniti cu un punct de vedere in ce priveste etapele in care are loc o majorare de capital prin aport in numerar al actionarilor unei ... (vezi toată discuția)